Pontosabban a levele felszíni rétegéből
Fotó: Shutterstock

Még rovarölőt is lehet készíteni ebből a csodanövényből

A napjainkban elterjedt rovarirtó szereknél jóval hatékonyabb is készíthető az aloe vera leveléből – állítják kutatók. Igaz, korábban is használtak növényvédelmi szakemberek aloe gélt rovarirtásra, de nem volt jellemző a gyakorlat.


Rovarirtáshoz is jó lehet az aloe vera

A Texasi Egyetem kutatói bebizonyították, az aloe vera vastag, húsos leveleinek felszíni rétegéből kiemelkedően hatékony rovarirtó szer készíthető. Akár a napjainkban elterjedt készítményektől kétszer eredményesebb is. A rovarölő hatás főleg az aloelevél diklór-metán tartalmával magyarázható. Emiatt jellemzően meg sem támadják a káros rovarok ezeket a növényeket.

A U.S. News megjegyzi, a növény szóban forgó része évente millió tonnás mennyiségben végzi a szemétben. A bomlásakor felszabaduló gázok szennyezik a környezetet, azonban a feldolgozóknak túl költséges a semlegesítésük, így általában nem foglalkoznak vele. Viszont az új kutatás miatt felmerül annak a lehetősége, hogy ezt a mellékterméket értékes, olcsó és környezetkímélő növényvédőszerek alapanyagaként hasznosítsák.

Az Agroinform megjegyzi, egyes növényvédelmi szakemberek korábban is alkalmaztak aloe gélt rovarirtásra, bár nem volt elterjedt a gyakorlat.

A vastagbélrák kockázatát is növelhetik egyes aloe verás készítmények

A nyáron írtunk róla, hogy újabb tételek kerültek fel a WHO rákkeltőnek vélt anyagokat felsoroló 2B nevű listájára. Azon szerepelnek azok a dolgok, amelyeknél - a szervezet szerint - jellemzően korlátozott számú, nem elégséges bizonyíték van arra, hogy rákot okozhatnak, azonban az egyértelműen nem zárható ki. Ez a feketelista az idén például olyan anyagokkal bővült, mint az aszpartám, ami az egyik legelterjedtebb mesterséges édesítőszer, valamint az aloe vera.

Az utóbbi különösen meglepő lehet, hiszen az aloe verát régóra egyfajta csodanövényként ismerik. Például számos kozmetikum, étrendkiegészítő és ital összetevője. Azonban a patkányokon végzett vizsgálatok alapján a kutatók megállapították, az aloe verás ivóvíz növelheti a vastagbélrák kialakulásának kockázatát, mivel károsíthatják a DNS-t a növény egyes vegyi anyagai.

Egyéb hétköznapi dolgok, amelyeknél nem zárhatók ki, hogy rákot okoznak

A 2B mellett az IARC 1-es kategóriába pedig azok a dolgok kerülnek, amelyek bizonyítottan rákot okozhatnak az emberben. Korábban soroltunk további öt teljesen hétköznapi dolgot erről a lajstromról, amelyek egyértelműen okolhatók a betegség kialakulásáért:

  • A Nap: A kibocsátott ultraibolya sugárzása veszélyes az élőlényekre, így az emberekre is. Például a bőrrákos esetek nagyjából 93 százalékáért felelős.
  • A dohányzás: A dohányzás és passzív dohányzás miatt kialakuló daganatos megbetegedések világszerte több millió áldozatot követelnek évente. Az összes diagnosztizált rákos megbetegedés 40 százalékát tehetik ki.
  • A benzol: Az elsősorban a cigarettafüstben és a benzinben előforduló benzol a leukémia kialakulásának kockázatát is növeli.
  • Az alkohol: Az alkoholfogyasztás 2012 óta bizonyítottan rákkeltő. Megnövelheti a feji-nyaki daganatok, a mellrák, a nyelőcsőrák, a májrák és a vastagbélrák kialakulásának is a kockázatát.
  • Az EBV: Az összes rákos megbetegedés 1,5 százaléka az elterjedt emberi kórokozóhoz, az Epstein–Barr vírushoz (EBV) köthető. Az immunrendszer egyes sejtjeit és hámsejteket célzó vírus fertőző mononucleosist okoz, ami gyermekkorban jellemzően tünetmentes, de felnőtteknél súlyosabb, részben influenzaszerű tünetekkel jelentkezik.

Ne hagyd ki!