A neve is étvágygerjesző: golyvásüszög
Fotó: Shutterstock

Nálunk a kukoricatermesztők réme, máshol drága ínyencség

Egyes országokban értékes ínyencség, viszont máshol a kukoricatermelők küzdenek ellene: ez a golyvásüszög. A gombafajt elsősorban a kukoricatáblák kórokozójaként ismerik. Azonban néhány étteremben sokat fizethetnek érte.


Van, ahol ínyencség a golyvásüszög

A huitlacoche – avagy a magyar nevén golyvásüszög – több országban is igazi ínyencségnek számít manapság, főleg Latin-Amerikában. Pedig a hírneve eddig igen negatív volt, ami azzal magyarázható, hogy veszélyes kártevő, amely a kukoricán élősködik.

A drága gombafajt gyakran nevezik mexikói szarvasgombának is. Az aztékok is ismerték, hiszen megtámadta és eltorzította a kukoricáik csöveit. Azonban később, Mexikóban rájöttek, hogy főzéssel a gomba ízletes, földes, mogyorós, füstösen édeskés ízűvé válik, valamint sokféle ételhez felhasználható. Arrafelé drága csemegének számít manapság, és Michelin-csillagos éttermekben is elérhető.

A Dining Guide megjegyzi, az őshonos kukoricafajták újrafelfedezése is hozzájárul a huitlacoche elterjedéséhez. Ugyanis azokon a fajtákon könnyebben megtelepszik a gomba, mint a hibrid kukoricákon.

Itthon és külföldön is egyre keresettebb termék a gomba

Egyébként a magyar gombaszektort kihívások elé állították az előző évek gazdasági viszontagságai. Azonban igencsak kedvez a szektornak, hogy a gomba fogyasztása bővülő tendenciát mutat itthon és külföldön is. Amíg Magyarországon nagyjából egy kiló volt az egy főre jutó éves gombafogyasztás 2020-ban, a következő években 1,4-1,5 kilogrammra emelkedett. Igaz, így is elmarad a három kilós európai átlagtól.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), valamint a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet, a FruitVeB korábbi közös, piaci körképe megjegyzi, a gomba intenzíven is termeszthető. Egy négyzetméteren akár 250-300 kiló is előállítható belőle. Igaz, ekkora mennyiséghez költséges beruházásokra van szükség.

A magyarországi gombatermés évente 22-23 ezer tonna. A termelés 90 százalékát csiperke, 7-8 százalékát laskagomba, 2-3 százalékát pedig olyan különlegesebb fajták adják, mint például a shiitake vagy az ördögszekérgomba. A megtermelt gomba 60 százalékát külföldön értékesítik, nagyjából a kivitel háromnegyedét friss gombaként, a negyedét pedig konzervben.

A gomba igazi szuperélelmiszer: fehérjében gazdag, kedvező az aminosav összetétele, alacsony energiatartalmú, magas a víz- és élelmirost-tartalma, nem tartalmaz koleszterint, A-, B1,2,3,5,9- vitamint-forrás és kiemelkedően magas D-vitamin tartalommal bír. Sokan nem is sejtik, hogy miközben a sajátos ízvilágú kalapos köreteket fogyasztják, az immunrendszerüket erősítik, az érrendszerüket tisztítják, a glükózháztartásukat szabályozzák

- közölte korábban a NAK.

Ne hagyd ki!