méh, méz, nektár, rovar
Fotó: Shutterstock

Beleragadtak a bajokba a hazai méhészek

Soha nem volt még annyira kilátástalan a méhészeti ágazat helyzete itthon, mint idén. Tele vannak a raktárak mézzel, viszont nincs eladás, ami komoly gondot jelent a termelőknek.


Az okok összetettek, előjöttek idén is régóta visszatérő problémák. Azonban bejött az összképbe egy új tényező is, ami csak tovább rontott a méhészet helyzetén. A pnaszokat pedig az ország minden pontjáról hallani az ágazatban dolgozóktól.

A Nagykanizsa és Környéke Méhészegyesület elnöke, Somogyi Gyula úgy nyilatkozott, hogy mivel az akácmézet még csak most pörgetik, pontos mennyiséget nem lehet mondani. Azonban az akácfák már rügypattanáskor többször is fagykárt szenvedtek – a virág továbbá nem vagy csak nagyon kevés nektárt ad – így pedig jóval kevesebb akácméz kerül majd bele a hordókba.

Ez is érdekelhet: Méhszámlálás 2023

m\u00e9z, nekt\u00e1r, m\u00e9zcsurgat\u00f3, fa

Fotó: Shutterstock

„Úgy tűnik, minden évben megismétlődik ez a méhészek számára tragédiával felérő időjárási anomália. Az ágazatot évről-évre sújtja ez, ami a bevétel csökkenését is generálja, ezzel szemben pedig ott van az inputanyagok árának folyamatos növekedése. S akkor még nem beszéltünk az Európai Unió piacára beengedett ukrán mézről, ami annyira olcsón érkezik, hogy a mi összes tavalyi mézünk még hordóban van, a nagykereskedelmi értékesítés szinte teljesen leállt. Ilyen év még nem volt, mint az idei, hogy majdnem teljesen megszűnt a belföldi mézfelvásárlás.”

– fejtette ki a helyzetet a Méhészegyesület elnöke.

Ez is érdekes lehet: Ukrán méz kontra hazai termelők

Ezen túl azt is elmagyarázta, hogy ha továbbra is dől az ukrán import, mellé pedig ugyancsak áramlik be az uniós piacokra a kínai méznek nevezett hamisítvány, akkor rengeteg méhész fejezheti be hivatását. A Kínából érkező készítmény elmondása szerint nem más, mint

„megfelelő paraméterekre beállított rizsszirup, amit európai mézzel kevernek már itt, a kontinensen.”

Tavaly ilyenből 42%-kal több, mintegy 68 ezer tonna érkezett hazánkba. Mindemellett pedig a 2022-es tavaszi nagybani felvásárlási árakhoz képest idén majd 40 %-kal csökkent az akácméz nagybani ára itthon. Így pedig csak azok a méhészek adják el a termékeiket, akiket a hiteleik törlesztése miatti eladási kényszer összenyom. A raktárakban állnak a kiváló minőségű mézek, a boltokban pedig ezek helyett a keletről érkező, olcsó és hígított áruk fogynak.

Forrás: Agroinform

Ne hagyd ki!