Egy brit tudóscsapat azt állítja, hogy az autók légszennyezése alaposan megkeseríti a méhek életét. De mégis mi közük van a rovaroknak a kipufogókhoz?
A Christian Pfrang professzor vezette csapat érdekes eredményre jutott a legutóbbi kutatásában: a szakemberek szerint az autók okozta légszennyezés miatt a méhek egyszerűen nem találják meg a virágokat.
Jogosl a kérdés, hogy mi ennek az oka? A tudósok szerint a magasabb ózonszint csökkenti a virágok illatának terjedési távolságát, emiatt pedig a növények nem tudnak annyi méhet bevonzani – írja az Agrárszektor.
Ez számokban kifejezve azt jelenti, hogy az elmúlt években a légszennyezés miatt fele annyi virágbeporzás történt, mint korábban.
Az Egyesült Királyság Ökológiai és Hidrológiai Központjának (UKCEH) kutatói, illetve a Birminghami, a Readingi, a Surrey és a Dél-Queenslandi Egyetem szakemberei egy érdekes kísérlet segítségével jutottak az előbb leírt következtetésre: a virágok által kibocsátott illatokat szimulálták, és megfigyelték, hogy azok a különböző szintű szennyezés mellett milyen messzire jutnak el.
A mérésekből könnyen kivehető, hogy minél magasabb az ózonszint, annál nehezebben terjednek az illatok, mivel az ózon kölcsönhatásba lép a virág illatának kémiájával.
A kutatás során a levegőben lévő oxigén és az ózontartalom is növekedett. Tanulmányunk szilárd bizonyítékot szolgáltat arra, hogy a talajközeli ózon által a virágillatra gyakorolt változások miatt a beporzók nehezen tudják ellátni a természeti környezetben betöltött létfontosságú szerepüket, ami az élelmezésbiztonságra is kihat. Az egyszerű megoldás a szennyezés csökkentése, az olyan légszennyező anyagok, mint az ózon és a dízel kipufogógáz szintjének csökkentése
– mondta Pfrang professzor.