Egy francia cég laboratóriumi körülmények között libamájat utánzó termék engedélyezését kérte az EU-ban és még néhány országban. A magyar gazdaszervezetek elleneznek minden műélelmiszert.
A párizsi székhelyű, laboratóriumban előállított élelmiszerekre szakosodott vállalat (Gourmey) a libamájat utánzó, in vitro körülmények között előállított termékének forgalomba hozatal előtti engedélyezését kérelmezte, az Európai Unió mellett Svájc, az Egyesült Királyság, Szingapúr és az Amerikai Egyesült Államok élelmiszerbiztonsági hatóságainál. E termék könnyen utat törhet a további laborban készült élelmiszernek - írja az Agroinform.
Ahhoz, hogy egy laboratóriumban tenyésztett fehérjetermék az Európai Unióban forgalomba kerüljön, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóságnak (EFSA) jóvá kell hagynia. A jóváhagyást az új élelmiszerekről szóló EU-s rendelet szabályozza és az értékelési folyamat magába foglalja a termék biztonságosságának és tápértékének legalább 18 hónapon át tartó alapos felülvizsgálatát. A Bizottság és a tagállamok jóváhagyását követően a termék mind a 27 uniós tagországában forgalomba hozható.
A magyar gazdaszervezetek tiltakoznak
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége, valamint a Baromfi Termék Tanács közölte, hogy határozottan kiáll a hagyományos állattenyésztés és állati-termékelőállítás mellett és az európai emberek egészségének védelme érdekében elutasít minden mű-élelmiszer népszerűsítésére és forgalmazására irányuló kezdeményezést.
Megalkották a legújabb művajat is
Júliusban írtunk arról, hogy a Savor, egy amerikai startup cég a légkörből kinyert szén-dioxid segítségével képes vajat és más állati zsír alapú terméket előállítani. A szén-dioxidot alapul véve zsírmolekulákat épít fel hő és hidrogén felhasználásával. A Savor szerint nemcsak vajat, tejet és sajtot is elő lehetne állítani ilyen módszerrel, de fagylaltok és étolaj készítését is tervezi a cég. A technológia jól skálázható, így rövid idő leforgása alatt ipari méretűre növelhető. Kérdés, hogy az emberek hajlandóak lennének-e ilyen élelmiszereket fogyasztani illetve hogy a termék átmegy-e a hatósági eljárásokon.