Egyre drágább a kézi munkaerő
Unsplash

Filléres emlékeink - bérfeszültség a munkahelyeken

„Ha ez a srác nulla gyakorlattal bruttó 326 ezer forintos szakmunkás minimálbért kap, akkor én 22 év után nehogy már 266 ezerért robotoljak!” És még sok más ok miatt is keletkezhet bérfeszültség.


Jó mixet várnak

„Néhány éve egy munkaügyis kollegina azzal rontott be az irodámba, hogy is képzelem én azt, hogy a szalag mellé frissen felvett csontozó többet keres, mint ő? Azt feleltem, nagyon egyszerű, ez úgy lehetséges, hogy csontozóból hiány van, munkaügyisből meg nincs.” Ezt a történetet Szabó Ákos, a baromfi-ágazatban piacvezető, debreceni székhelyű Tranzit Csoport vezérigazgatója osztotta meg velünk. A fiatal topmenedzser életből vett példája is arra bizonyság, hogy miközben az életkor nem érdem, hanem állapot, a szakmaiság, a hozzáértés felértékelődik.

Pontosan tudják a Tranzitnál, hogy a versenyképes fizetésre és a jó juttatási csomagra egyaránt alapként tekintenek az állást keresők, de egyre inkább felértékelődnek olyan szempontok is, mint például, hogy milyen környezetpolitikát folytat a cég, mennyire komfortosak a munkakörülmények, milyen csapatban kell dolgozni, vagy miként támogatja a vállalat a szakmai előmenetelt. Tulajdonképpen egy jó mixet várnak a hozzájuk csatlakozó kollégák a cégcsoporttól.

A munkahelyi bérfeszültség egyik gyakori forrása, amikor az újonnan felvett, fiatalabb és tapasztalatlanabb kolléga magasabb fizetést kap, mint a régebbi, ugyanazt a feladatot évek óta ellátó munkatársa. Ez különösen frusztráló lehet a hosszú ideje ott dolgozók számára, akik úgy érezhetik, hogy nem értékelik megfelelően a befektetett munkájukat és tapasztalatukat. A jelenség mögött állhat a nemek közötti bérkülönbség, a munkaerőpiaci változások miatti magasabb kezdő fizetések, vagy akár a 25 év alattiaknak járó szja-kedvezmény is.

Mit tehet egy cég, hogy minimálisra csökkentse az ilyen típusú konfliktusok és az ezzel járó magas fluktuáció arányát? A munkahelyi bérfeszültség sokféle helyzetben alakulhat ki és számos oka lehet.

Férfiak kontra nők

Az Eurostat adatai alapján a nők bruttó órabére azonos pozíciókat figyelembe véve átlagosan 13 százalékkal alacsonyabb a férfiakénál az Európai Unióban. A bértranszparencia (a bérek átláthatósága) bevezetésével ez a különbség csökkenthető globálisan, egy adott vállalat pedig kifejezetten profitálhat abból, ha látják a munkakeresők, hogy „odafent” valóban elkötelezettek az arányos bérezés mellett.

Ugyanakkor a transzparencia okozhat kiélezett belső konfliktusokat, komoly bérfeszültséget is – egyrészt a kollégák soraiban, mást a munkaadó és a munkavállaló között. De az ilyen helyzetek megelőzhetők egy alapos tervezéssel, újragondolással – állapította meg a Profession.hu. Szintén jellemző ok lehet még, hogy a munkaerőpiaci változások miatt a cégek kénytelenek magasabb kezdő fizetéseket kínálni az új dolgozóknak, különösen, ha az adott szaktudás iránt nagy a kereslet. Például szoftverfejlesztők és ápolók esetén gyakori, hogy emiatt az új belépők több fizetést kapnak, mint a régóta ott dolgozók.

Égető munkaerőhiány

Arra voltunk kíváncsiak, hogy egyáltalán mennyire gyakori ez a jelenség, mit látnak a piacon a munkáltatók, és mennyire jellemző, hogy a fiatalok magasabb fizetéssel kezdik meg pályafutásukat, mint a hasonló munkakörben évek óta dolgozó munkatársaik. Az utóbbi időszak égető munkaerőhiánya miatt meglehetősen elterjedté vált ez a jelenség Kelet-Magyarországon is. Mindez abból adódott, hogy a cégek gyakran próbálják magukhoz vonzani az új kollégákat versenyképesebb bérezéssel és vonzó béren kívüli juttatásokkal. Ez időnként magasabb fizetéssel jár a frissen belépők számára, mint amekkorát a régebbi alkalmazottak kapnak.

Egyúttal a munkanélküliségi adatok és a piaci környezet változása miatt az is látszik, hogy elkezdett visszaszorulni az ilyen esetek száma, és ahol csak lehet, a vállalatok igyekeznek csökkenteni az ilyen bérfeszültségeket. Ha pedig a foglalkoztató elejét szeretné venni az adókedvezménnyel járó bérfeszültségnek, akkor kézzelfogható megoldásnak tűnhet, hogy csökkenti a fiatalok bruttó bérét. Ez az intézkedés azonban fordítva is elsülhet, és tovább növelheti a kialakult bérfeszültséget a generációk között.

Kereslet-kínálat

Az ilyen esetek száma jóval gyakoribb az olyan cégek vagy pozíciók esetén, ahol nagy a kereslet, jellemzően például az IT-szektor mindig nagy munkaerőhiánnyal küzdő terület, így ott az ilyen fizetésekből származó feszültség sokkal valószínűbb. Minden ágazatban előfordul, de a legjellemzőbb a technológiai és IT-szektorban, valamint a pénzügyi és a mérnöki területeken, ahol magas a speciális szaktudás és tapasztalat iránti kereslet.

A friss munkavállalók magasabb bérért való alkalmazásának egyik oka a munkaerőhiány és az, hogy a magyar munkavállalók számára továbbra is a bérezés a legfőbb motivációs tényező: készek munkahelyet váltani a jobb fizetés érdekében. Érthető módon a cégek különösen azokért küzdenek, akik valamilyen speciális kompetenciával rendelkeznek. Mindez fokozottan igaz az új technológiák megjelenésével, amelyek gyakran új típusú készségeket igényelnek, és ezért a tudásért hajlandóak még többet fizetni a vállalatok.

Égető a verseny a dolgozókért szinte minden területen, és ha egy cég nem tartja a lépést versenytársaival a juttatások terén, az magas fluktuációhoz vezethet, ami negatívan hat a munkáltatói márka megítélésére, ez pedig tovább nehezíti a toborzást. Mindez végső soron a működést, a termelékenységét hátráltatja.

Ahhoz, hogy elkerüljék a munkáltatók a fizetéskülönbségekből adódó belső konfliktusokat, újra kell gondolniuk a béreket: pontosan fel kell mérniük, hol tart a díjazási stratégiájuk ahhoz, hogy a teljes bértranszparencia megvalósulhasson, ennek pedig az is fontos része, hogy már az álláshirdetésekben is érdemes feltüntetni, hogy egy adott pozícióra milyen bért kínál a munkaadó.

Pelenkás dolgozók

Ábrahám László az elmúlt évtizedekben topmenedzserként irányított egy magyar, amerikai és svájci tulajdonban lévő nagyvállalatot, így viszonylag éles rálátása van a „bérfronton” folyamatosan zajló, munkahelyen belüli csatározásokra.

„Elég összehasonlítani az anyavállalatnál lévő fizetéseket a leányvállalatnál fizetett bérekkel, és máris tapinthatóvá válik a (bér)feszültség. Tény, hogy ha valaki ugyanazt a munkát az anyacégnél végzi el, munkakörtől függően 2-3-5-ször annyi pénzt kap érte, mint idehaza. Sőt, nem is feltétlenül kell az országhatárt átlépni ahhoz, hogy feszítő bérproblémákkal találkozzunk. Vegyük csak a minimálbér és a garantált bérminimum folyamatos emelését és annak tovagyűrűző hatásait. Aki már elért egy bizonyos fizetést azzal, hogy jól teljesített, most azt látja, hogy egy tollvonással a pályakezdőnek is meg kell adni ugyanazt a pénzt. Ez pedig értelemszerűen teljesítmény-visszafogásra ösztönöz” – ismertette a szakember.

Ne hagyd ki!