Egyre több a fehérjével dúsított élelmiszer - például tejberizs, joghurt, túró rudi - a boltok polcain. Vajon tényleg olyan egészségesek-e, ahogyan beállítják azokat?
Egyértelművé vált, hogy a fehérje fontos szerepet tölt be a táplálkozásban, ezért nőtt meg az érdeklődés a magasabb fehérjetartalmú élelmiszerek iránt - fejtette ki az Agrárszektornak Dr. Friedrich László, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Élelmiszertudományi és Technológiai Intézetének igazgatója. A másik tényező az élelmiszeripari fejlesztések szerepe. A kutatás és a termelés is felismerte a fehérjedúsítás lehetőségeit, különösen a tejiparban, amely mindig innovatív területnek számított.
Ennyi az egészséges fehérjebeviteli határ
Az átlagos napi fehérjebevitel 53 gramm egy főre vetítve, ami testtömegkilogrammonként 0,8 grammnak felel meg. A gyerekeknek általában 1,2 gramm/testtömegkilogramm fehérjére van szükségük, míg idősek esetében ez az érték akár 1,5 gramm is lehet. Sportolók és nehéz fizikai munkát végzők esetében az ajánlott bevitel elérheti az 1,8-2 grammot testtömegkilogrammonként. Ezen értékek mellett nem áll fenn a veseterhelés kockázata.
A proteines élelmiszerek esetében figyelni kell arra, hogy milyen eredetű fehérjét tartalmaznak. A fehérje hasznosulását nagymértékben befolyásolja az esszenciális aminosavak jelenléte és aránya. Az emberi szervezet nem tudja előállítani ezeket az aminosavakat, ezért külső forrásból kell ezeket bevinni. Az állati eredetű fehérjék esszenciális aminosav-tartalma kedvezőbb és biológiai értékük is magasabb. A növényi fehérjék biológiai értéke általában alacsonyabb (50-70%). Bár kombinálhatók, hogy megfelelő aminosav-összetételt kapjunk, az állati fehérjék hasznosulása lényegesen jobb.
Proteines turmix helyett
Korábban idéztük Bethan Crouse-t, a Loughborough Egyetem teljesítménytáplálkozási szakértőjét, aki szerint a fehérje, ami leginkább a húsban, a tejtermékekben és egyes hüvelyesekben fordul elő, valóban fontos tápanyag az izmok regenerálásához és építésükhöz, de az átlagos embereknek sokkal kevesebbre van szüksége, mint amennyiről a magas fehérjetartalmú recepteket hirdető fitnesz-influenszerek beszélnek. Vagyis az az állítás, hogy nem fogyasztunk elég fehérjét, egy mítosz.
Az mondja, problémás a túl sok fehérje bevitele, mert akkor elhanyagoljuk a rostokat, az antioxidánsokat, a vitaminokat, a gyümölcsöket és zöldségeket. Szintén tévhit a fogyókúrázók között, hogy a fehérje tartja leghosszabb ideig jóllakottan az embert, ugyanis a rostoknak és az egészséges zsíroknak is lehet hasonló hatásuk. A szakértő azt javasolja, a proteines turmixok, szeletek helyett a minimálisan feldolgozott élelmiszereket keressük, és osszuk el egyenletesen a napi fehérjebevitelt.