Számos kedvező egészségügyi hatása van a fogyasztásának
Fotó: Shutterstock

Itthon kevesen ismerik ezt az egészséges és ízletes fűszert

Aromás, citrusokra emlékeztető íz- és illatjegyekben igen gazdag fűszer a sumac. Itthon kevesen ismerik, pedig izgalmas ételízesítő, amely más ízeket is erősít. Ráadásul a fogyasztásának számos kedvező egészségügyi hatása van.


Kevesen ismerik, pedig nagyszerű fűszer a sumac

A sumac a szömörcék családjába tartozik. Vadon növő cserje, mely elsősorban a Földközi-tenger térségében, valamint Észak-Amerikában elterjedt. A növény két-három méter magasra is megnő. A virágai fehérek, a termései pedig nyolc-tíz centis fürtökben lógó piros bogyók.

Jellemzően fűszernövényként hasznosítják, viszont egyes fajtái mérgezőek, ezért mindig érdemes megbízható forrásból vásárolni. Illatra és ízre különösen aromás, egzotikus, citrusos. Ízvilága a citromra emlékeztet, viszont annál valamivel édeskésebb. Fanyarsága miatt kiemeli az élelmiszerek ízvilágát, sőt, más fűszerek aromáját is felerősíti. Előfordul, hogy a növény bogyóiból kipréselik az illóolajat, azt pedig ecettel vagy olívaolajjal keverve mártást készítenek.

Az Agroinform megjegyzi, a sumac az első században is ismert volt az egészségre gyakorolt kedvező hatásairól. Felhasználták a készítményeit például a lázcsökkentő, a bél- és a gyomorproblémákat enyhítő, a gyulladáscsökkentő, valamint a vízhajtó hatásaik miatt is.

Öt növény az immunrendszer erősítéséhez

Annak érdekében, hogy a szervezet télen is hatékonyan vegye fel a harcot a betegségek ellen, ajánlott különösen nagy figyelmet fordítani a vitaminok pótlására. Sorolunk öt gyógynövényt, melyekből kiváló vírusölő, antioxidánsokban gazdag gyógytea készíthető, így a hűvösebb hónapokban is segíthetnek a megbetegedések elleni küzdelemben.

Fokhagyma és vöröshagyma: A fokhagyma hatékony például a HPV okozta szemölcsök, a vírusos tüdőgyulladás, valamint a megfázást okozó rhinovírus ellen is. A vöröshagymában található allicin vegyület pedig antimikrobiális hatású anyag, így a fokhagymáéhoz hasonló hatásai lehetnek a fogyasztásának.

Citromfű: Teaként vagy fűszerként is kifejtheti kedvező hatásait. Megnyugtatja a szervezetet, valamint vírusellenes tulajdonságokkal rendelkező illóolajoknak és növényi vegyületek forrása is.

Gyömbér: Nagy koncentrációban tartalmaz olyan vegyületeket, amelyek hatékonyan vehetik fel a harcot a vírusos megbetegedésekkel szemben. Hatásosak lehetnek például az RSV, valamint a macska calicivírus (FCV) ellen is. Emellett tartalmaz singerolokat és zigneront, amelyek gátolják a vírusok szaporodását.

Édeskömény: Antioxidánsokban gazdag, hiszen bővelkedik például flavonoidokban és polifenolokban. Ezek segíthetnek az olyan szabadgyökök elleni védekezésben, amelyek akár gyulladásokat vagy sejtkárosodásokat is előidézhetnek a szervezetben. A benne található transz-anetol pedig felveheti a harcot a herpeszvírusokkal szemben.

Zsálya: A leveleiben és a szárában található diterpenoidnak erősek a vírusellenes tulajdonságai

Ne hagyd ki!