Küllemre hasonlít a burgonyára, de az íze inkább a sütőtökre emlékeztet. Magyarországon igen népszerűvé vált az elmúlt években az édesburgonya, avagy a batáta. Jó a piaca és a hozama is, mégis kevesen termesztik a hazánkban.
Az előző évtizedben lett népszerű hazánkban a batáta
A Somogy megyei Berzencén termeszt nagyobb mennyiségben édesburgonyát a Kovács család. Amikor 2012-ben elkezdtek foglalkozni a Közép-Amerikában őshonos batátával, szinte magyar nyelvű szakirodalma se volt a növénynek. Viszont a kereslet rohamosan emelkedett.
Már 25 hektáron állítunk elő édesburgonyát, főleg a Beauregard fajtát. Erre mutatkozik a legnagyobb igény a vásárlók részéről. Ez a világ egyik legnépszerűbb édesburgonya fajtája, egyfajta standard az édesburgonyák között. A Louisianai Egyetem fejlesztette ki 1987-ben. A gumók formája ovális, héjuk világosbarna, húsuk narancssárga színű, ízük édes, zamatos, leginkább a sütőtökhöz hasonlítható
- nyilatkozta Kovács János az Agroinformnak.
Kovácséktól manapság batátagumó és palánta is rendelhető. Utóbbiból nagyjából 2 ezer darabot értékesítenek évente, elsősorban Beauregard fajtát.
Nagy a kereslet a batátára, mégis kevesen termesztik
Az elmúlt két évben gyengébb volt a termés. 20-25 tonna lett hektáronként, amiből 10 tonna körüli a „pultos", piacos áru. A többi inkább csak feldolgozásra alkalmas. Ezért teremtettük meg a feltételeit az édesburgonyaliszt és chips előállításának, a projekt már célegyenesbe fordult, jelenleg a chips receptúráját finomítjuk. A liszt iránt nagy az érdeklődés a hazai és a külföldi piacon, azzal már előbbre járunk, de mutatkozik érdeklődés a chips után is
- tette hozzá a gazda.
Elmondta, a betakarítás gépesíthető lenne, de a gumók héja rendkívül sérülékeny. A sérülések pedig jelentősen rontják a tárolhatóságot. Ezért inkább kézzel takarítanak be, de úgy igen munkaigényes. Felszedés után a gumók hőkezelést kapnak azért, hogy a sérülések beparásodjanak, így tovább maradnak tárolhatók.
Megjegyezte, a batáta 20 Celsius fokos átlaghőmérsékleten fejlődik szépen. Leginkább akkor, ha az kitart legalább 100 napig.
A piaci igény megvan a batátára. A hazai termelőkből nincs elegendő idehaza az említett termelési nehézségek miatt. Ráadásul egy-két hektáros termelő nagyon nem is tud bejutni a multikhoz, nagyon komoly minőségbiztosítási követelményeket kell teljesíteni. Pedig már ekkora terület is szép bevételt hoz, ha a feltételek adottak. A jövő esetükben az integráció, ha több kistermelő értékesítési szövetkezetet hoz létre
- mondta Kovács János.