Elképesztő, mennyi jótékony hatása van az édeskrumplinak
Fotó: Shutterstock

Elképesztő, mennyi jótékony hatása van az édeskrumplinak

Magas C-, B2-, B6- és E-vitamin tartalma mellett káliumban, rézben és mangánban is gazdag. Kiváló antioxidáns, csökkenti a vércukorszint hirtelen emelkedését, de különösen hasznos a stressz csökkentésében és a keringési rendszer megfelelő működésének biztosításában is. Hiába származik a trópusokról, nagyon jól érzi magát idehaza is a batáta, vagy édesburgonya.


A batáta, vagy más néven édesburgonya az utóbbi években egyre népszerűbbé vált hazánkban is, köszönhetően könnyű termesztésének, sokoldalú felhasználhatóságának és kiváló egészségügyi hatásainak - az Agroinform összegyűjtötte, mit érdemes tudni erről a rendkívül hasznos növényről.

Jól érzi magát az itthoni környezetben is

A trópusi eredetű növényt közép-amerikai származása ellenére már Magyarországon is sikeresen termesztik sok helyütt.

Termesztése könnyen megvalósítható az otthoni kiskertben is, hiszen nem igényel speciális szakértelmet. A palántákat február végén gumóból lehet hajtatni. Ezt követően a növényeket először cserépbe ültetve kell nevelni, hogy védve legyenek a tavaszi fagyoktól. Kiültetés után rendszeres öntözésre és napfényre van szüksége. Ősszel, a fagyok előtt kell a gumókat betakarítani, és hűvös, páradús helyen tárolni őket.

Csak előnyei vannak

Az édesburgonya rendkívül egészséges. Magas C-, B2-, B6- és E-vitamin tartalma mellett gazdag káliumban, rézben és mangánban.

Kiváló antioxidáns, segíti az immunrendszer működését, támogatja a szív- és érrendszer egészségét, csökkenti a vércukorszint hirtelen emelkedését, és lassú felszívódású szénhidrátjai révén hosszú távon is energiát biztosít. Különösen hasznos a stressz csökkentésében, a keringési rendszer megfelelő működésének biztosításában, mivel jelentős mennyiségű magnéziumot és káliumot tartalmaz. D-vitamin tartalma révén fontos szerepet játszik a csontok, fogak és bőr egészségének fenntartásában is.

A batáta nemcsak egészséges, hanem finom is. Fogyasztható főzve, sütve, szárítva, lisztként vagy akár chipsként is. Gumója mellett levelei is felhasználhatók, például saláták készítéséhez.

Az édesburgonya nem igényel vegyszeres kezelést, és mivel nem ismert olyan betegsége, amely ezt követelné, így biotermesztésbe is bevonható.

Észak-amerikai társa, a törpeberkenye

A batáta Közép-Amerikából érkezett hozzánk és kezdett terjedni, Észak-Amerikából pedig a számos gyógyhatásáról, például immunerősítő tulajdonságairól ismert fekete törpeberkenye, vagyis arónia.

Bár bogyói rendkívül savanyúak, számos pozitív tulajdonságuk van. Gyümölcse számtalan vitamint és egyéb biológiailag aktív anyagot tartalmaz. Szerbiai klinikai kísérletek bizonyították antioxidáns hatását, amely segíthet például a vérszegénység leküzdésében. Levéből kiváló szörpöt és üdítőitalt készíthetünk, de felhasználjuk más gyümölcslevek színezésére is - hasonlóan a bodzához.

Ne hagyd ki!