Válságban a magyar burgonya
Fotó: Shutterstock

Válságban a magyar burgonyatermelés és még az ár is csökkent

Miközben Nyugat-Európában rekordszámokkal zárták az idei burgonyaszezont, Magyarországon folytatódik a hanyatlás. Az elmúlt 10 évben 70%-kal csökkent a termelés, és most az import is hatszorosa az exportnak.


Németország, Franciaország, Belgium és Hollandia termelői idén átlag feletti mennyiségű burgonyát takarítottak be: összesen 22,7 millió tonnát. Németországban 12,7 millió tonna burgonya került a tárolókba, ami hektáronként 44 tonnás termésátlagot jelent.

Magyarországon eközben a KSH adatai szerint a burgonya termőterülete és termésmennyisége is csökken. 2022-ben például a valaha feljegyzett legkisebb termést takarítottak be a gazdák, 199 ezer tonnát.

Az AKI októberi adatai szerint idén 5,82 ezer hektárról 158,5 ezer tonna burgonyát szedtünk fel, a termésátlag hektáronként 27,2 tonna volt. Azaz több mint valószínű, hogy még sosem volt ennyire kevés hazai burgonyánk, mint most - írja a Mezőhír.

Brutális visszaesés

Az elmúlt 10 évben összesen 70 százalékkal csökkent a hazai burgonyatermelés.

A kieső mennyiséget egyre inkább külföldi burgonyával pótoljuk. 2024 első nyolc hónapjában a burgonyaimport 24,4 ezer tonnára nőtt, a legnagyobb beszállító továbbra is Franciaország. Az újburgonya behozatala 12%-kal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. Eközben az export mindössze 4,1 ezer tonna volt.

A hazai burgonya ára 15%-kal csökkent az előző évhez képest, a Budapesti Nagybani Piacon 210–350 forint között mozog kilónként. (Érdekesség, hogy a francia burgonya ára csak 7%-kal esett vissza.)

Bár az európai piac bőséges kínálatot biztosít, a magyar burgonya jövője szempontjából a helyzet válságos: ha nem történik változás, a hazai termelés hamarosan a minimális szint alá kerülhet. Az okok között szerepel a klímaváltozás, a modern technológiák hiánya és a csökkenő termőterület.

Esik az olíva ára is

Közben az idehaza szintén közkedvelt főzési alapanyag, az olívaolaj ára is csökkenhet hamarosan, mert ebben az évben jó termést várnak a termelők. Ezzel véget érhet az ágazat eddigi talán legnehezebb időszaka.

Az aszály, a magas kamatlábak és az infláció után most egyenesen rekordtermés várható például a világ 2. legnagyobb termelőországában, Törökországban, de a Bertollit is gyártó Deoleo-nál szintén optimisták.


Ne hagyd ki!