Görögdinnye-mező
Fotó: Shutterstock

Már itt a szabolcsi dinnye is, dübörög a szezon

A hozamokkal nincs gond, viszont a napégés jelentette a legfőbb kihívást a dinnyetermelőknek, és eddig nem volt panasz a pulton tarthatóságra. A békési betakarítás túl a csúcson, a később kezdő Szabolcsban javában szednek. Kelet-Magyarországon idén 30%-kal nőtt a termőfelület.


Az idei dinnyeszezon a szokásosnál körülbelül 10 nappal korábban indult Magyarországon. Az április elején kiültetett korai dinnyék hozama alacsonyabb volt, mint a későbbi ültetésű fajtáké. A minőséggel nincs probléma, a nagy meleg miatt az atkák elleni védekezés a szokásosnál nehezebb volt. Az egyik legnagyobb kihívást ebben a júliusi hőségidőszakban az UV elleni védekezés jelentette. A napégett dinnye héja esztétikailag sem a legszebb, és így az értékesítést is befolyásolhatja, de extrém égés esetén a belső rész is sérülhet. A dinnyék pulton tartahtóságával probléma nincs - írja a FruitVeb.

Békésben a következő 2 hétben a csúcsidőszakhoz képest nagyságrendileg negyedére csökken a termelt mennyiség, de augusztus 5-10-ig még biztosan lesz dinnye Békés megye térségében.

Több a termőterület

Kelet-Magyarországon az idei évben 30%-kal növekedett a termőfelület. Ez főleg a hibrid fajtákat érintette, tehát nem csak az extenzív terület növekedett, hanem a jó minőségű dinnyék mennyisége is. Szabolcsra is jellemző a szokásosnál korábbi szezonkezdés, itt általában augusztus 5. körül szokott eljönni a csúcsidőszak, de idén már július végén meghatározó a szabolcsi dinnye mennyisége. Ebben a termesztőkörzetben a saját gyökerű és az oltott dinnyék szedése is megkezdődött már, és akárcsak Békés megyében, az utóbbi 10-15 napban Kelet-Magyarországon is a legnagyobb kihívásnak az UV elleni védelem bizonyult.

A dinnyefélék fogyasztása Európában csökkenést mutat, míg hazánkban stagnál (10 kg/fő/év körül).

Így válaszd ki a tökéletes görögdinnyét

Néhány trükkel akár kóstolás nélkül is megállapítható, melyik lehet finom, minőségi görögdinnye a boltok, piacterek kínálatában. Az Agroinform tippjeit a megfelelő dinnye kiválasztásához.

- Annál érettebb és finomabb lehet a görögdinnye, minél zöldebb, fényesebb és sötétebb a héja.
- A csíkos fajtáknál a halvány, vajszínű csíkok is jelzik az érettséget.
- Félrevezető lehet a kongó hang a kopogtatásnál! Az érettség mellett utalhat a gyümölcs nagy víztartalmára is.
- Nem érdemes venni sérült dinnyét. A nagy rakásba alul lévő görögdinnyék megsérülhetnek, és könnyebben romlásnak indulhatnak.
- Helytelen gyakorlatnak számít a dinnyék tűző napon tárolása. A kánikulában felgyorsul a felmelegedett gyümölcs romlása. Kerüld az így tárolt dinnyéket!

Ne hagyd ki!