Külföldről érkezik a diótermesztők legnagyobb problémája

Mennyiségben legfeljebb közepes az idei, magyarországi diótermés. Ráadásul az előző évekre jellemző, a fúrólégy jelentette problémáknál nagyobb gonddal kell szembenézniük a hazai diótermelőknek. Úgy tűnik, jellemzően gyenge minőségű, de a magyarnál olcsóbb importdió rontja a helyzetüket a piacon.


Gondokat okoz a dióburok-fúrólégy a diótermelőknek, de van más probléma is

Mennyiségben legfeljebb közepes termésre számítanak idén a magyarországi dióültetvényeken gazdálkodók. A tavalyi aszály után országosan javulás látható a termés mennyiségében és minőségében, de akadnak területek, ahol az elmúlt évek átlagánál harmadával kevesebb dió termett, amiért leginkább az idén sem megfelelő időjárás okolható. Továbbá egyéb problémák is fennállnak.

Öt évvel ezelőtt jelentkeztek a burokfúrólégy első egyedei. Azóta folyamatosan jelen vannak, és az ország keleti részében terjednek tovább. Nehéz velük felvenni a versenyt. Csalianyagos csapdákkal monitorozzuk az ültetvényt és ahogy növekszik az egyedszámuk, annak megfelelően alkalmazunk növényvédelmi kezeléseket

- idézi Simon Mátyás diótermesztőt a Növényvédőszer.

A gazda hozzátette, talán a fúrólégynél is nagyobb problémát jelent a magyarországi diótermelőknek a külföldről, főleg az Unión kívülről beáramló, jellemzően olcsó, de gyenge minőségű importdió. Ezeket gyakran nem ellenőrzött körülmények között termelik. Sokfelé idejétmúlt vegyszereket használnak, és nincsenek olyan szigorú termelési előírások sem, mint az EU-ban.

Hullámhegyek és -völgyek a hazai diótermelésben

A magyarországi diótermés az 1990-es évek közepén 3 ezer tonna körül alakult, azonban az elmúlt évek telepítései nyomán 2019-ben 6,8 ezer tonnára emelkedett. Magyarországon a héjas dió külkereskedelmi egyenlege pozitív, mivel az importja nem számottevő.

A hazai diótermő területek mérete növekedést mutatott az elmúlt évtizedben. Tíz évvel ezelőtt alig érte el a 3 ezer hektárt, azonban az elmúlt években meghaladta a 8 ezer hektár. Ebből a termőkorú ültetvények területe 5-6 ezer hektár lehet. Magyarországon az éves termés egy átlagos évben 7 ezer tonna körül alakul, de egy jobb évben elérheti a 10 ezer tonnát. Az előállított dió elsődleges termelési értéke évi 4-6 milliárd forint. Viszont az utóbbi években tapasztalt klímaváltozás mellett a növényvédelmi problémák is kedvezőtlenül befolyásolták a dió hazai termeszthetőségét.

Egyéb gondok a diószektorban

A hazai diók 32-36 mm-es gyümölcsmérete az éghajlatváltozás miatt az utóbbi években csökkent. Ennek szövődményeként mérséklődött az ára és a hozam is. Mindezek miatt a magyar héjasdióexportunk évi 1,5 ezer tonnáról 500 tonna alá esett, a dióbélből a kivitelünk pedig a korábbi 2 ezer tonnáról nagyjából 500 tonnára zuhant. Ezzel egyidőben 600 tonnáról 1,2 ezer tonnára nőtt a behozott dióbél volumene.

Megszűnt az az előnye is a magyar diónak, hogy korábban a szezonban elsőként jelent meg az európai piacokon. Emellett egyéb exportőrök is előretörtek a nemzetközi kereskedelemben, mint például Ausztria, Chile, Kína és az USA.

Ne hagyd ki!