Nem kedvez az enyhe február a hazai növényvilágnak
Fotó: Shutterstock

Ára lehet az enyhe februárnak

Meglehetősen enyhén, tavasziasan alakul a februári időjárás. Azonban a nem megszokott idő veszélyeket rejt, különösen a magyarországi növényvilágra nézve. Főleg akkor okozhat problémát, ha gyors lehűlés és fagy érkezik utána.


Veszélyeket rejt az enyhe február a növényvilágra nézve

Problémákat okozhat a szokatlanul enyhe februári időjárás a hazai növényvilágban. Különösen akkor, ha egy gyors lehűlés következik utána.

A fák jelenleg kényszernyugalmi időszakban vannak. A nedvkeringést és a rügypattanást a hirtelen támadt meleg beindíthatja. De félő, hogy hidegebb periódusok, sőt, erős fagyok is jöhetnek még. Akkor pedig rügykárosodással kell számolni

- nyilatkozta Mártonffy Béla, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kertészeti és beszállítói osztályának elnöke az InfoRádióban.

Hozzátette, az utóbbi időben sok olyan mediterrán nemesítésű gyümölcs került az országba, amelyek nem bírják az ilyen időjárás-változásokat.

Sokféle mélynyugalmi állapotú növény létezik. Azok, melyeknek rövid ez az állapota, ilyenkor megmozdulnak és a később érkező hidegtől károsodhatnak. Ám azok a fajták, amik hosszú mélynyugalmi állapotúak, ilyen korai melegeknél még meg sem mozdulnak, nem tapasztalható náluk semmilyen életjel. Ez a meleg még nem indította el bennük a nedvkeringést, és így nem is veszélyeztetettek a későbbi hideggel szemben

- tette hozzá Orlóci László, a Füvészkert igazgatója.

Milyen állapotban vannak a mezőgazdasági területeink?

Egyébként az őszi vetések, ahol nincs tartós belvíz, viszonylag jó állapotban vannak ezekben a napokban. Ezen a télen sem volt eddig olyan hideg, ami hótakaró nélkül kárt okozott volna. Bár a kórokozókat és a kártevőket megtizedelte a január második hetétől a hónap végéig jellemző, legalább éjszakánként fagyos idő, de tartósabb hidegre lett volna szükség ahhoz, hogy számottevően gyérüljenek.

A talajfagy maximális mélységét (5-25 cm) január közepén érte el eddig ezen a télen. Azonban az elmúlt napokban mindenhol kiolvadtak a talajok. Belvízfoltok főleg az Alföldön fordulnak elő, ezek kiterjedése csak lassan csökken.

A vízborítás alatt álló őszi vetéseknek a hideg idő a kedvezőbb, +4, +5 Celsius fokos napi középhőmérséklet alatt kevésbé károsodnak. Azonban december második felében és január első hetében, valamint az elmúlt egy hétben jelentősen meghaladta a hőmérséklet ezt a küszöbértéket. Főként a repce sínylette meg a tartós vízborítást.

Ne hagyd ki!