Különösen nyomottak az árak a magyarországi gabonapiacon. Sok termelőnek meg sem éri eladnia a termését. A mostani árszintek mellett hektáronként 100-200 ezer forint is lehet a ráfizetésük. Az áru értékesítése helyett egyesek inkább azzal fűtik a házat.
Van, aki gabonával fűti a házát, olyan alacsonyan van az ára
Rendkívül alacsony a gabona felvásárlási ára Magyarországon. Több gazda beszámolója szerint csak veszteség keletkezik rajta. Ez különösen igaz a kukoricára, ahol jellemzően számolni kell a szárítási költséggel is. A jelenlegi árszint mellett a kalászosnál és a tengerinél is 100-200 ezer forintos ráfizetés termelődik hektáronként a gazdálkodók beszámolója szerint.
Óránként belevágok két fangli búzát a parázsba, meglepően jól ég. Világ nem látott már ilyent: búzával és kukoricával fűtünk, apáink meg forognak odalent
- idéz egy gazdát az Agroinform.
Azonban akad olyan gazdálkodó is, akit nem a csekély árszint bosszant leginkább.
Az alacsony árnál bosszantóbb a felvásárlók ügyeskedése. A szemétlevonás 3-5 százalék közötti (az ellenőrzések szerint ez mindig 1 százalék alatt volt, 2-4 százalék ajándék nekik). Tisztítási díjak: 250-400 forint plusz áfa mázsánként. A szárítási díjak: 150-500 forint áfa per vízszázalék, ami lehet akár 14,2 százalék is
- bosszankodott egy másik gazda az portál fórumán.
Körülbelül a harmada a gázár a tavalyinak. Ezek viszont semmit nem vettek vissza az áraikból. Ahogy az élelmiszerlánc szereplőinek jelentős része sem
- panaszolta egy újabb gazdálkodó.
A beszámolók szerint a kukorica mázsáját 5000-5500 forintért veszik, valamint a takarmánybúza is ezen az árszinten mozog. Ennyiért már "megéri" fűtésre használni a gabonát.
Nagyon szomorú, hogy az általunk megtermelt élelmiszer olcsóbb, mint a tűzifa, szén, vagy gáz. A fa 7-8 ezer Ft/q, a szén 15-20 ezer Ft/q
- fejtette ki egy termelő.
Az ukrán gabonatermelés és export csökkenése várható
Az Agrárminisztérium (AM) tájékoztatása szerint a nemzeti hatáskörben elrendelt importtilalom miatt április 19-e óta nem érkezhet Magyarországra Ukrajnából gabona és olajosnövény. Emellett 2023-ban a szomszédos országban csökkenő terméseredménnyel számolhatnak. A belföldi ellátás a magyar termények révén is teljes mértékben biztosított.
Az AM a Nemzetközi Gabonatanácstól és az Európai Bizottságtól származó adatai alapján 2023-ban csökkenő ukrán terméseredmények és a 2023-2024-es gazdasági évre csökkenő exportteljesítmény várható. Az idei termésmennyiség Ukrajnában elmaradnak a korábbi évek szintjétől, elsősorban az orosz-ukrán háború hatásai miatt. Ezáltal a keleti szomszédunk exportálható árualapja is csökkent a korábbi évekhez képest.
A 2023-as ukrán búzatermés 23 millió tonnás szintet ért el, ami a háború előtti években megszokott mennyiségekhez képest körülbelül 24 százalékos visszaesés. Ugyanez az adat kukoricánál 30 százalékos nagyságrendű visszaesést mutat. A 2023-as ukrán kukoricatermés 24 millió tonna körül alakulhat. A termésmennyiség visszaesése az olajos növényeknél kevésbé erőteljes, és az egyes növényfajokat eltérően érinti, de ezeknél a kultúráknál is érezhető a háború hatása.