Lassan kilépnek a „nagy öregek” a mezőgazdasági termelésből. A kisüzemeknek és az újaknak pedig rosszak az esélyeik a megkapaszkodásra. Hatalmas lemorzsolódás kezdődik 2030-tól – ez a német DZ Bank elemzőinek szomorú prognózisa.
Csökkenéssel jár a zöldebb termelés
A termelés költséghatékonysága a mérettel arányosan nő, így a drágán termelő kisgazdaságok jelentős része 2040-re feladja a gazdálkodást. A folyamatra rátesz egy lapáttal a zöldebb termelés megkövetelése és a legnépesebb generációk kiöregedése a mezőgazdaságból – így összegezhető mezohir.hu szerint a német DZ Bank prognózisa.
Németország második legnagyobb bankja egy takarékszövetkezeti csoport, és igencsak fontosak számára a vidéki gazdaság kilátásai. Elemzői úgy látják, hogy a 2022. évi 256 ezres üzemszám 2040-re 100 ezerre csökkenhet a mezőgazdaságban. Ebben vastagon szerepet játszik az, hogy a fenntarthatóbb, zöldebb termelést megkövetelő politikai iránynak csak nagyon költséges beruházásokkal lehet eleget tenni. A szántóföldön elvárt inputmegtakarításokat számolni, mérni és bizonyítani kell, az állatjóléti standardok teljesítéséhez szintén hatalmas tőke szükséges. Ez azt is jelenti, hogy az agráriumba való belépési küszöb egyre magasabb, így dinasztiák alakulnak ki a régi termelői körökből, míg mások számára bezárul a tér.
Nő majd a birtokméret
Már a következő évtől várható, hogy a 60 év feletti termelők elkezdenek kivonulni a mezőgazdaságból, tömegesen pedig 2030-tól hagyják majd el a pályát. A német kutatás alapján azon üzemek aránya, ahol biztosnak látják az utódlás kérdését a gazdaságvezetők, 500 hektár felett 73 százalék fölé ugrik. A százhektáros méret alatt viszont minden második gazdálkodó bizonytalan a stafétabotot illetően, és 5 hektár alatt már biztosra vehető, hogy nincs olyan utód, aki tovább gazdálkodna. Végeredményben egyre kevesebb gazdaság egyre nagyobb birtokmérettel rendelkezik. Ez Németország esetében azt jelenti, hogy 2040-re az átlagos 65 hektárról 160-ra nő az egy kézben lévő terület, azaz a két és félszeresére.
Összecsengő folyamatok
A banki elemzők hozzáteszik: a mezőgazdaság jövedelemtermelő képessége sem túl vonzó egy fiatal számára. Az utóbbi években meg-megugró mezőgazdasági árak inkább a kivételt jelentik, semmint a szabályt. Bár igaz, hogy az élelmiszerek drágulnak, a termelői árak hosszabb távon ezt nem tudják követni. 1991 óta a boltokban csaknem megduplázódott minden élelmiszer értéke, ezzel szemben a termelők ez idő alatt csak 50 százalékos áremelkedést tudtak kiharcolni maguknak.
A német folyamatok összecsengenek a magyarországival, a KSH adatai szerint 2023-ban alig 200 ezer mezőgazdasági üzem működött az országban, 10 év alatt 100 ezer gazdaság szűnt meg, csak tavaly óta minden ötödik. Ennek ellenére még mindig az 5 hektárnál is kisebb gazdaságok kezében van a földterület harmada. A 200–500 hektár közötti méretű gazdaságok a terület bő egyötödét művelik.