Számos növény kifejezetten rosszul reagálhat az őszi metszésre, és a termés minőségének javítása helyett veszélybe sodorhatjuk vele a növény egészségét. Mi mindenre érdemes odafigyelni ezzel az egyébként kiemelkedősen fontos munkálattal kapcsolatban?
Az őszi kerti munkálatok között, lombhullás után kiemelkedő szerepet kap a metszés, különösen a gyümölcsfák esetében, mivel segíti a fák egészségének és terméshozamának fenntartását. A metszés nemcsak esztétikai tevékenység, célja a fa optimális növekedésének biztosítása és a termés minőségének javítása is. Metszés nélkül a fák sok, ám kisebb gyümölcsöt hoznak, míg a metszéssel elérhetjük, hogy kevesebb, de nagyobb és ízletesebb termést szüretelhessünk - derül ki az Agrárszektor összeállításából.
Mivel a metszés során a virágrügyek egy részét eltávolítjuk, a fa energiája a megmaradt gyümölcsök táplálására koncentrálódhat.
Nem mindenki szereti az őszt
A metszés céljai közé tartozik a korona formázása, a beteg, elöregedett ágak eltávolítása, valamint a fa termőfelületének optimalizálása. Egy jól megtervezett korona több napfényt és jobb levegőáramlást biztosít, így csökken a betegségek kialakulásának és a kártevők okozta kockázatnak a szintje.
Kulcsfontosságú persze az időzítés is.
Nem minden növény esetében ajánlott például az őszi metszés. Egyes növények, mint a rózsa, az orgona, vagy az örökzöldek rosszul reagálhatnak az őszi beavatkozásra, mert ez megzavarja nyugalmi állapotukat. Ha még ráadásul megérkeznek a fagyok is, az igazán komoly károkat okozhat a növényben.
A ribiszke, málna, szeder esetében is inkább csökkenthetjük a jövő évi termés mennyiségét az őszi metszéssel. A nálunk is egyre több helyen ültetett mediterrán eredetű fajok - kivi, gránátalma, füge, datolyaszilva - esetében sem ideális, ha a metszést az őszi időszakra ütemezzük. A törpecserjéket, például a zsályát, levendulát se metsszük ősszel.
A metszést általában tél végén, kora tavasszal végzik, amikor a fa nyugalmi állapotban van, hogy elkerüljék a sérült részek fagy- és betegségi kockázatát.
Ha mégis ragaszkodunk az őszi metszéshez, érdemes fokozottan figyelni a vágási felületek kezelésére, különösen a lemosó permetezésnek van nagy jelentősége. Természetesen, ha a növény beteg vagy károsodott, az egészségügyi metszés halaszthatatlan. Az automatikusan beiktatott őszi metszés helyett azonban jobb, ha mindig tájékozódunk az adott fajra jellemző metszési szabályokról, így megőrizhetjük kertünk növényeinek egészségét.
Rózsa, rózsa, rózsa
A rózsák metszésének, gondozásának szabályairól ebben a cikkünkben írtunk legutóbb. Ez ugyan ősszel nem aktuális, ám érdemes szem előtt tartani: Mindig időben távolítsd el a rózsáról az elhalt, elszáradt rózsafejeket. A haldokló, halvány színű virág nagyon könnyen terjeszthet fertőzéseket,főleg ha jön egy kisebb-nagyobb eső. Mindez gombás betegségekhez és végül az egész szár elhalásához vezethet. Arra mindig ügyeljünk, hogy legalább két levelet hagyjunk a növényen a vágás alatt, hogy a szár egészségesen tudjon tovább fejlődni.