India a világ legnagyobb rizsexportőre. Az ország néhány hónapja tonnánként 1200 dolláros minimum exportárat határozott meg a basmati rizsnél, valamint exportkorlátozást vezetett be más rizsfajtáknál. Mindez jelentős veszteséget okoz a rizskereskedőknek és a -termelőknek, egyúttal csökkenti a világpiaci rizskínálatot. Azonban változás körvonalazódik India rizsexportjában.
Változás körvonalazódik az indiai rizskivitelben
India adja a globális rizsexport 40 százalékát, ezzel a világ legnagyobb rizsexportőre. A tavalyi statisztikák szerint a 22 millió tonnás rizskivitelüknek a 55 százaléka volt basmati prémium fehér rizs.
Emiatt is drasztikusan hatott a rizs világpiacára, amikor India 1200 dollárra emelte a rizsexport tonnánkénti minimálárat augusztusban azért, hogy az államfőválasztások előtt féken tartsa a helyi árszintet. Viszont ez világszerte áremelést váltott ki a terméknél. Azonban a Reuters információi szerintváltozás körvonalazódik az indiai basmati rizs kivitelében. Kormányzati és ipari forrásokra hivatkozva arról írnak, Új-Delhi 950 dollárra csökkentheti a termék minimumárat.
A MEP csökkentéséről szóló döntés mind a gazdáknak, mind az exportőröknek segítene, akik az 1200 dolláros MEP miatt szenvedtek. A tonnánként 1200 dollárban meghatározott minimum exportár olyan súlyosan érintette a kereskedelmet, hogy az exportőrök nem vásárolták több a rizst a gazdáktól
- idézi Prem Gargot, az indiai rizsexportőrök szövetségének elnökét az Agrárszektor.
A szakértők abban bíznak, a minimumár csökkentése segíteni fogja a basmati rizs kereskedelmének újraindítását. Ez különösen fontos lenne, hiszen India a nem basmati rizsfajták kivitelét is korlátozta a közelmúltban, fentebb emelve a rizsárakat a világban.
Világszerte több mint hárommilliárd ember alapvető élelmiszere a rizs. India után Vietnam és Thaiföld a világ legnagyobb rizsexportőrei. Az indiai exportrizs legnagyobb felvelőpiacai közé elsősorban afrikai és néhány ázsiai ország tartozik, például Benin, Szenegál, Elefántcsontpart, Togo, Guinea, Banglades és Nepál.
A cukorpiacnak is bekavarhat India
India ezzel párhuzamosan bekavarhat a cukorpiacnak. Folyamatosan emelkedik a globális kereslet a cukorra, miközben az időjárás több termelőterületen sem kedvez a termelésnek. Mindez 12 éves csúcsra repítette a cukorárakat az elmúlt hónapokban.
Ráadásul India a közeljövőben korlátozhatja a cukorexportját, miután a különösen aszályos időjárás miatt a vártnál jóval kevesebb lehet a cukornádtermése. Amennyiben az exportkorlátozás mellett döntenek, jelentősen szűkülni fog a cukor világpiaci kínálata, ami tovább emelheti a termék árát.
Az ázsiai ország a világ második legnagyobb cukortermelője. Ők adják a globális termelés ötödét. Ráadásul Indiában, Thaiföldön, Kínában és Pakisztánban az előző szezon is gyengébben alakult a cukortermelés szempontjából. Emellett sokfelé csökkent a cukornád termőterületeinek a mérete is.
India már a 2022/23-as szezonban kvótarendszert vezetett be. 11 millió tonnáról 6 millióra csökkentette a cukorexportját, miután a szezonvégi esőzések visszavetették a termelést. Most pedig az is előfordulhat, hogy a kisebb termés miatt ebben a szezonban még kevesebbet, vagy egyáltalán nem exportálnak cukrot.