Sokak kertjében előfordul
Fotó: Shutterstock

Vadon nő, gazként irtjuk, pedig a világ legdrágább zöldsége

Sok magyarországi kertben gyomkért irtják, pedig számos országban ínyencségnek számít. Sőt, akár ezer eurót is fizetnek egy kiló csírájáért. A magas ára miatt méltán tartják a világ legdrágább zöldségének a vadkomlót.


A világ legdrágább zöldsége lehet a hazánkban igen elterjedt vadkomló

Számos hazai kertben gyomnövényként irtják az ágyások közé betolakodó, vagy a kerítésre felkúszó vadkomlót (Humulus lupulus). Márpedig a növény hajtásai igen ritka és drága ínyencségnek számítanak Nyugat-Európában.

A komló évelő kúszónövény, amely Közép-Európa nedvesebb területein, ártereiben és ligeterdeiben őshonos. Jellemzően áthatolhatatlan bozótot képez. Indái akár 10-40 méter hosszúra is megnőhetnek. Tavasszal, a hajtás időszakában, a növekedési ütemük akár a 20-50 centiméter is elérheti hetente.

A komló friss, fehér csíráit meglehetősen nehéz betakarítani (kora tavasszal gyűjtik be, nem sokkal a hóolvadás után), emiatt különösen drágák. Németországban, Hollandiában és Belgiumban akár ezer eurót is kifizetnek kilójáért. Ezzel szemben a zöld, valamivel fejlettebb hajtásokat márciustól májusig szedik. Ezek könnyebben szedhetők, és szintén ínyencségnek számítanak, amennyiben még zsengék. Az ízviláguk a színüktől függően spárgára, dióra vagy kelkáposztára emlékeztethet.

Az Agroinform megjegyzi, a komló virágzatát gyógynövényként is használják. Például nyugtató- és altatóként, de máj- és epebetegségek, gyomorpanaszok ellen is alkalmazzák. Emellett a termése a sörgyártás egyik legfontosabb alapanyaga.

Kijózanító a magyar sörpiac teljesítménye

Ha a sörnél járunk: tavaly 10 százalékkal, a 2022. évi 6,006 millió hektoliterről 5,4 millió hektoliterre esett a hazai sörfogyasztás az import jelentős csökkenése és a hazai termékek arányának bővülése mellett - közölte Kántor Sándor, a Magyar Sörgyártók Szövetségének igazgatója korábban.

A Magyarországon jelen lévő öt legjelentősebb sörgyártó (Borsodi Sörgyár Kft., Carlsberg Hungary Kft., Dreher Sörgyárak Zrt., Heineken Hungária Zrt., és az adatelemzésben részt vevő legnagyobb kisüzemi sörfőzde, a Pécsi Sörfőzde Zrt.) együttes adatai alapján az import 28 százalékkal, 886 ezer hektoliterről 640 ezer hektoliterre csökkent. Az export is mérséklődött, 16 százalékkal 375 ezer hektoliterre.

A sörszövetség igazgatója kiemelte, a cégek éveken át folytatott, több milliárdos beruházással megvalósított technológiai és termékfejlesztési programjainak eredményeként a hazai gyártású sörök forgalmának aránya nőtt: 2023-ban az öt legnagyobb magyar gyártó értékesítésében 88 százalékot ért el. A belföldi termelés így kevesebb mint nyolc százalékkal csökkent, a 2022. évi 5,567 millió hektoliterről 5,135 millió hektoliterre.

Ne hagyd ki!