Tudományosan megalapozott érvek szólnak mellette
Fotó: Shutterstock

Még egy érv amellett, hogy ne járjunk be dolgozni

Kevesebb mint a feleakkora azoknak az irodai alkalmazottak karbonlábnyoma, akik kizárólag otthonról dolgoznak azokéhoz képest, akik heti öt nap bejárnak dolgozni – állítja egy friss tanulmány. Emiatt például a Microsoft kutatói is úgy látja, a home office határozottan jó hatással lehet a környezetre.


A környezet jobban jár, ha nem járunk be dolgozni

Úgy tűnik, környezetvédelmi szempontok alapján szerencsésebb, ha az ember otthon, azaz home office-ban végzi a munkáját. A Cornell Egyetem és a Microsoft közös, a PNAS folyóiratban publikált friss tanulmány szerint 54 százalékkal kisebb azok karbonlábnyoma, akik csupán az otthonukból dolgoznak azokénál, akik heti ötször bejárnak a munkahelyükre. Akik pedig heti kettő-négy napot töltenek az irodában, azoknál 11-29 százalékkal alacsonyabb ez az érték. Viszont akik egy napot töltenek otthon, azoknál csupán 2 százalékkal áll alacsonyabban a mutató - írja az Interesting Engineering.

A távmunka nem karbonmentes, ahogyan a hibrid munkavégzés előnyei sem feltétlenül lineárisak. Mindenki tudja, hogy spórolunk a közlekedés jelentette energián az ingázás nélkül, de még ott vannak az életstílusból eredő hatások és sok más faktor is

- idézi Fengqi Yout, a tanulmány vezető szerzőjét a HVG.

A kutatásuk rávilágított, az irodai dolgozók karbonlábnyomához elsősorban az utazás és az irodák energiafogyasztása járul hozzá. Azonban kalkuláltak például a lakossági energiahasználattal, az egy háztartásban élők számával, valamint számos irodákkal kapcsolatos tényezővel is.

Nem mindenki rajong a home office-ért

Egyébként a távmunkából profitáló Zoomnál elrendelte a cégvezető, be kell járniuk az alkalmazottaknak legalább két napot dolgoznia hetente - hacsak nem laknak túl messze a cég legközelebbi irodájától – írja a Gizmodo.

Eric Yuan vezérigazgató a döntést egy kiszivárgott hanganyag alapján azzal indokolta, hogy a „zoomik” (így emlegetik a cég alkalmazottait) nem igazán folytatnak innovatív beszélgetéseket és vitákat távmunkában a home office-ban a cég saját platformján. Ott jellemzően nagyon kedvesek egymással.

Az elmúlt néhány évben annyi új zoomit vettünk fel, hogy nagyon nehéz bizalmat építeni. (…) Nem tudnak nagyszerű beszélgetéseket folytatni, nem tudnak jól vitatkozni egymással, mert mindenki nagyon barátságos, amikor csatlakozik egy Zoom-híváshoz

- idéztük Eric Yuan magyarázatát.

Rugalmatlanabbak lennének a cégvezetők a rugalmas munkavégzéssel

Más cégvezetők szerint is fontos a szoros együttműködés és a munkahelyi jelenlét a napi feladatok elvégzésekor, azonban a munkavállalók a rugalmas munkavégzést preferálják a kutatások szerint. Emellett a felmérések arra is rámutatnak, hogy a home office elterjedése óta nyugaton csökkent a dolgozói kiégés aránya, jobb lett a munka és a magánélet egyensúlya, valamint növekedett az alkalmazottak teljesítménye.

A vállalatvezetők jobban szeretik, ha nem otthonról dolgoznak az alkalmazottak, de ezt nem tudták kötelezővé tenni a világjárvány idején. Ha akkor fel akartak venni egy jó szakembert, muszáj volt rugalmas munkavégzést kínálniuk

- nyilatkozta korábban Charley Cooper, az R3 szoftvercég vezetője.

Ne hagyd ki!