megnyerő, jól öltözött, szemüveges férfi
Fotó: Unsplash

Fellebben a fátyol! Így ébreszt bizalmat bennünk az esetlenség

Ki hinné, hogy egy kibomlott cipőfűző, egy suta vallomás vagy egy szemüveg jól alkalmazva milyen sokat számíthat egy ember bizalmának elnyerésében. Sziklay Bence viselkedéselemző írása.

​Vallomások

Senki sem vonzódik a teljes tökéletességhez. Kicsi és időnként humoros vallomásokat tenni a hibáinkkal kapcsolatban segíthet a beszélgető partner ellenállásának csökkentésében. Még egy kis vallomás is képes a másik ember pszichológiai nyitottságának elérésére. Azok a vallomások, melyek legalább részben tartalmaznak igazságot a leghatékonyabbak, mert az őszinteség automatikusan észrevehető a viselkedésünkben, miközben bevallunk valamit. A kis vallomások, amelyek általános tapasztalatokat tartalmaznak, szintén képesek bizalomépítésre, mert a másik személy könnyebben tud azonosulni a hibánkkal, melyet bevallunk. Lássunk néhány hasznos vallomásnak is beillő mondatot! „Nem tudom megállni, hogy ne egyek egy bizonyos fajta édességet.”, “Van egy apró dolog, amit mindig halogatok.”, “Gyakran nézem meg az órám úgy, hogy utána mégsem tudom, mennyi az idő.”, “Nehezemre esik belezsúfolni a napi teendőimet a munkaidőmbe.”

​Szándékos szociális hibák

A félénkség és védekezés nonverbális jeleinek észrevétele befolyásolja a mi viselkedésünket is. Ha látjuk, hogy a másik fél védekezővé válik, az befolyásolhatja a döntéseinket és impulzívabbá válhatunk azért, hogy enyhítsünk társunk védekező magatartásán. Azonban vannak olyan kicsi, de hatásos technikák, melyekkel eloszlathatjuk az alany aggodalmait és enyhíthetünk bezárkózásán. Profin kiképzett kihallgatók szokták használni ezeket a technikákat a munkájuk során, hogy tökéletlennek, hanyagnak és ártalmatlannak tűnjenek. Lássunk néhány gyakori szándékos hibát:

  • Az ingünk egy részét nem tűrjük be
  • Folt a gallérunkon
  • Ételmaradék a fogaink között
  • Bizonyos szavakat szándékosan rosszul ejtünk
  • Egyszer-kétszer dadogunk
  • A bemutatkozás során megbotlunk
  • Bekötetlenül hagyjuk az egyik cipőnket
  • A bemutatkozás előtt szándékosan gyűrötté tesszük az ingünket

​A megjelenés

A megjelenésünk jelentős befolyással bírhat a beszélgető partnerrel történő interakciók végkimenetelére. Ha az idő engedi, változtassuk meg a megjelenésünket úgy, hogy az egybevágjon a másik öltözködési, viselkedési és megjelenési szokásaival. Az öltözködési stílusunkat alakíthatjuk a másik fél anyagi helyzetéhez, hogy növeljük a belénk vetett bizalmát, azonban ha a helyzetben fontosabb a tekintély kihangsúlyozása, olyan ruhákat érdemes használni, melyek automatikusan bizalmat váltanak ki az alanyban ahelyett, hogy az ő öltözékét másolnánk le. A társadalom többnyire a drága öltönyökben, orvosi köpenyekben és egyenruhában levő embereket tartja tekintéllyel és hatalommal rendelkező embereknek. A kinézetünk apró változtatásaival elérhetjük azokat a reakciókat, amit szeretnénk. Az interakció kezdeti szakaszában a megjelenés az egyik legfontosabb tényező. Az emberek tudat alatt reagálnak a hatalmi jelképekre. Ha az a célunk, hogy inkább őszintének, mint tekintélyesnek tűnjünk, akkor a szemüveg viselése is hasznos lehet. Bár a külső megjelenésünk megváltoztatásához nem sok mindent tudunk tenni, de két, tudományos kutatásokon alapuló módszer segíthet a gyors bizalomépítésben. Tanulmányok bebizonyították, hogy a csillogó szemű embereket vonzóbbnak és egészségesebbnek látjuk. A beszélgetőpartnerünk nemétől függetlenül fontos, hogy a másik fél minél vonzóbbnak találjon minket. Vonzóbbnak és egészségesebbnek látjuk azokat az embereket is, akiknek egészségesnek tűnik a bőre és a haja. Ha simán tartjuk a bőrünket és csillogóan a hajunkat, olyan lehetőségekhez juthatunk, amelyekhez más esetben csak kemény munka árán jutnánk hozzá.


Ne hagyd ki!