laptopon dolgozó munkavállalók

Nem egyértelmű a MI megítélése a magyar munkavállalók körében

A felhasználókra ugyanannyira jellemző a mesterséges intelligencia iránti bizalom, mint az azzal kapcsolatos aggodalom. Egyebek között erre jutott a KPMG a Melbourne-i Egyetemmel közösen végzett legújabb felmérésében.


A felmérésben 47 országban több mint 48 ezer irodai dolgozót kérdeztek meg. Az eredmények kapcsán Rózsai Rezső vezérigazgató kiemelte, hogy a ChatGPT előretörése óta egyre magabiztosabban élünk a mesterséges intelligencia nyújtotta lehetőségekkel, miközben e technológiák terjedésével párhuzamosan a velük kapcsolatos félelmek is fokozódnak.

A KPMG vezetője arra is felhívta a figyelmet, hogy a mesterséges intelligencia gyors ütemű fejlődése miatt 2030-ra várhatóan csaknem egymilliárd ember átképzésére lesz szükség világszerte.

Bár a vezetők többsége úgy gondolja, hogy az MI alkalmazásának hála jelentős idő szabadítható fel a kreatív tevékenységekre, a kutatás eredményei ezt nem teljesen támasztják alá. A válaszadók mindössze egyharmada számolt be arról, hogy az MI eszközök kedvezően hatottak a munkafolyamataikra, míg ugyanilyen arányban semlegesnek vagy sokkal inkább negatívnak ítélték meg ezek alkalmazását. A válaszokból arra is fény derült, hogy dolgozók 40 százaléka véli úgy, hogy a mesterséges intelligencia számos munkakört kivált majd a saját szakterületén, míg csupán 29 százalékuk van azon a véleményen, hogy a technológia több munkahelyet teremt, mint amennyit megszüntet.

Hazai helyzet

Ami a magyar munkavállalókat illeti, az eredmények alapján az itthoni válaszadók 37 százaléka gondolja úgy, hogy az MI több előnnyel bír, mint kockázattal; míg 34 százalékuk az ellenkezőjében hisz, írja az Economx.

A kutatás egyértelmű összefüggést mutat a rendszeres használat, a kockázati tudatosság és hozzáállás között. Ebből a szempontból kifejezetten örvendetes, hogy a magyarok a már érettebb falhasználók közé tartoznak, ugyanakkor megőrizték érdeklődésüket az AI-ban rejlő további lehetőségek kipróbálása iránt

– foglalta össze a kutatás tanulságait Rózsai.

Ne hagyd ki!