A mostani eset remekül szemlélteti a kínai állami média hatamát. Az elmúlt hónapokban a helyi hatóságok számos korlátozást vezettek be azokra a nagyobb kínai vállalatokra, amelyek elsősorban oktatási és a technológiai szolgáltatásokat és termékeket értékesítenek. Mondjuk úgy, hogy a helyi döntéshozók nem nézik jó szemmel a Tencent tech-óriáshoz hasonló vállalatok növekvő piaci dominanciáját. A napokban a kínai állam által birtokolt Economic Information Daily újságban megjelent egy cikk, melynek szerzője kijelentette, a tinédzserek az online játékok rabjai lettek, és ez rendkívül negatív hatást gyakorol rájuk. A cikk felidézte a Tencent egyik népszerű játékát, az Honor of Kings-t is azt állítva, hogy rengeteg diák naponta akár nyolc órát is játszik az applikációval.
Semmilyen iparágnak vagy sportnak sem szabad megengedni, hogy úgy fejlődjön, hogy közben elpusztít egy egész generációt
- olvasható a cikkben, amely ezek után „spirituális opiumnak" nevezte az online játékokat.
A cikk hatására a Tencent és a szintén technológiai vállalat, a NetEase részvényárai is több mint 10 százalékot zuhantak a hongkongi tőzsdén. Később az újság törölte a bejegyzést a Wechat közösségi média platformról, amelynek hatására a részvényárak is stabilizálódtak.
Túl nagyra nőtt a cég
Nem ez az első eset, hogy Kína bekavar a Tencent működésébe. A kommunista állam múlt héten felszólította a vállalatot, hogy szüntesse meg az exkluzív zenei licencszerződéseit a nemzetközi lemezkiadókkal. Erre azért volt szükség, mert a cég jelenleg Kína kizárólagos zenei streaming jogainak több mint 80 százalékát birtokolja. Az állami döntéshozók szerint egészségtelen egy ekkora piaci dominancia. A felszólítás hatására a cég részvényei bezuhantak.
A Tencent vezetői korábban már ígéretet tettek az Honor of Kings játék korlátozására. A vállalat egyebek között arcfelismerő funkciókkal fogja ellenőrizni, hogy melyik felhasználó mennyit játszik az applikációval. Az algoritmus kitiltja a Tencent szerveréről azokat a felhasználókat, akik túllépik a megengedett intervallumot. Erről bővebben EBBEN A CIKKÜNKBEN írtunk.
Az oktatás is górcső alatt
Kína nemrégiben elrendelte, hogy az oktatási applikációk semmilyen profitot nem könyvelhetnek el azokból a tantárgyakból, amelyek az állam által meghatározott kerettanterv részeit képzik. Továbbá az említett vállalatok semmilen külföldi tőkét nem vonhatnak be a jövőben. Ilyen mértékű korlátozásokra még nem volt példa a kommunista állam 120 milliárd dolláros magánoktatási iparágában.