Több németországi étterem is díjat szed azoktól, akik nem, vagy nem időben mondják le az asztalfoglalásaikat. Van, ahol 150 euróba, átszámítva mintegy 60 ezer forintba kerül a mulasztás.
A foglalások lemondásának elmulasztásáért büntetnek német éttermek
Sok németországi vendéglőnél gondot jelent, hogy az asztalaikat előre lefoglalók gyakran nem jelennek meg a foglalási időben, vagy túl későn mondják vissza azt. Másoknak sem mindig tudják odaadni a megüresedett asztalokat, így bevételtől esnek el. A probléma leginkább azóta áll fenn, mióta gyorssá és egyszerűvé vált az asztalfoglalás az interneten.
A jelenség különösen a magasabb árfekvésű éttermekben okoz veszteséget. Ezért néhány vendéglátóhely úgy döntött, hogy előre lemondási díjat kér. Az összeget a le nem mondásnál, vagy a nem időben történő lemondásnál (ha a foglalás kezdet előtt kevesebb mint 24 órával töröltetik) megtartják.
A Magyar Mezőgazdaság információi szerint például a nürnbergi Essigbrätlein fine dining étteremben 150 euró (60 ezer forint) foglalási díjat kell fizetni. Viszont a baden-württembergi Brettenben található Saigon vendéglő 20 eurót számít fel ilyen célra, de csak a legalább nyolc fős foglalások után kérik el előre az összeget.
A trenddel kapcsolatban a német vendéglátóipari szövetség megjegyzi, hogy a magas lemondási díjaknak csak a drágább éttermekben van értelme. Az olcsóbb helyektől inkább távol tartják ezek a tételek a vendégeket.
A kultúra része a borravaló
Ha a vendéglátásnál tartunk: úgy tűnik, hogy igen nagyvonalúak a magyarok, ha borravalóról van szó. Egyes szolgáltatásokért (például felszolgálás, hajvágás, ételfutár-szolgáltatás) szokás borravalót hagyni az elégedettség jelenként Magyarországon, igaz nem kötelező. Ennek az összege például az éttermekben jellemzően a számla végösszegének az 5-10 százaléka, bár sok minden befolyásolhatja a nagyságát.
Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének tiszteletbeli elnökének a tapasztalatai szerint a magyar az egyik legjobban fizető vendég. Ha jót kap, elégedettségét pénzzel szívesen és bőkezűen kifejezi.
Az úgynevezett borravalós szakmákra jellemző, hogy a fix fizetés alacsony, és a havi jövedelem jelentős részét a borravaló teszi ki. Például a futároknál - a beszámolóik alapján - ritkán fordul elő, hogy nem kapnak jattot. A nagy többség pár száz forintot ad a szolgáltatásukért, ezzel egészül ki a fizetésük. Nagyobb összegek inkább étteremben jellemzők, egy hosszabb vacsora, hosszabb és többszöri kommunikáció, például jól sikerült étel- vagy italajánlás után.
Általában nem születik bevallás a készpénzben, zsebbe adott borravalóról. Nem véletlenül kapott kedvezményes adózást a szervizdíj, amely a szürkegazdaság kifehérítésének az eszköze is.