Antonio Guterres, az ENSZ főtitkára azt mondta, hogy a háború a növekvő árak miatt súlyosbította az eddig sem zökkenőmentes élelmiszerellátást a szegényebb országokban.
Tömeges éhezés
A háborús konfliktus miatt Ukrajna, amely egykor nagy mennyiségben exportált étolajat, búzát és kukoricát, nem tud tengeren szállítani. Emiatt csökkent a globális piacon elérhető mennyiség, az árak felszöktek.
A globális élelmiszerárak 30 százalékkal emelkedtek
az egy évvel ezelőttihez képest.
Guterres New Yorkban arról beszélt, hogy a konfliktus - a klímaváltozás és a pandémia hatásaival együtt - tízmilliókat sodorhat éhínségbe és nyomorba.
Hozzátette, hogy a világon van elég élelem, csak össze kell fogni.
Ha nem találunk megoldást most, akkor a következő hónapokban szembetaláljuk magunkat a globális élelmiszerhiány rémével.
Hangsúlyozta, hogy a krízisre az egyetlen hatékony megoldás, ha helyreáll az ukrajnai élelmiszertermelés, illetve ha az Oroszország és Fehéroroszország által gyártott műtrágya visszakerül a világpiacra.
Guterres ennek érdekében „intenzív kapcsolatban” áll Ukrajnával és Oroszországgal, valamint az Egyesült Államokkal és az Európai Unióval is.
A komplex biztonsági, gazdasági és pénzügyi következmények minden oldalról jószándékú hozzáállást kívánnak – tette hozzá.
A világ kenyereskosara
A Világbank közben bejelentette, hogy 12 milliárd dollárral növeli az élelmiszerbiztonság helyreállítására szánt összeget, a következő 15 hónapban így már összesen 37 milliárd dollárt fordítanak erre a célra.
Az ENSZ számítása szerint nagyjából
20 millió tonna, korábbi betakarításból származó gabona vesztegel Ukrajnában,
amely ha kikerülne, máris enyhülne a globális piacra nehezedő nyomás.
A világ gabonaellátásának 30 százalékát Ukrajna és Oroszország biztosítja. A háború előtt Ukrajna volt a világ kenyereskosara: tengeri kikötőiből havi 4,5 millió tonna mezőgazdasági terméket küldött szét szerte a világba.