Új, jelentős ásványi-anyaglelőhelyet fedeztek fel a norvégok
Fotó: Shutterstock

Óriási kincsesbányán ülnek a norvégok

Az akkumulátorok és a napelemek gyártásához akár 50 évre elegendő lehet az a foszfát, melynek a lelőhelyére a közelmúltban bukkantak Norvégiában. Az érc évtizedekig mérsékelheti a foszforhiányt is. Azonban más értékes anyagokat is rejt a föld azon a területen.


Óriási foszfátlelőhelyre bukkantak Norvégiában

Hatalmas foszfátlelőhelyet fedeztek fel Norvégia délnyugati részén. Az onnan kibányászható értékes érc elég lehet az elektromos jármű-, a napelem- és a műtrágyagyártás foszfátszükségleteinek a kielégítésére akár 50 évig.

Az Euronews Green megjegyzi, az foszfátlelőhelyet még 2018-ban fedezte fel a Norge Mining. Azonban csak idén májusban hozta nyilvánosságra, hogy 70 milliárd tonna nyersanyagot rejt a terület.

Az NRGreport kiemeli, nagyon jókor jött a hír, hiszen Európa éppen súlyos foszforellátási nehézségekkel küzd. A kémiai anyag legnagyobb lelőhelye Oroszország kezében van, de az orosz-ukrán háború miatt a behozatalát korlátozták a nyugati országok. A foszfát gazdag foszforban, amely a műtrágyagyártás egyik alapanyaga, valamint számos zöld technológia is felhasználja.

Amikor Európában találunk egy ilyen nagyságrendű forrást, akkor az igen csak jelentősnek mondható. Úgy gondoljuk, hogy az általunk kitermelhető foszfor fontos lesz a Nyugat számára – autonómiát biztosíthat

- nyilatkozta Michael Wurmser, a Norge Mining alapítója és vezérigazgató-helyettese.

Azonban nemcsak foszfátot fedeztek fel az új lelőhelyen. A például ízületi pótlásokhoz és repülőgépek építéséhez használt titánt, valamint az acél erősítésére alkalmas vanádiumot is nagy mennyiségben találtak a helyszínen.

Lítiumból is lehet hiány

Egyébként az akkumulátorgyártás egy másik fontos alapanyagának, a lítiumnak is rohamosan növekszik a felhasználása. Ezért könnyen előfordulhat, hogy abból is hiány lép fel a világpiacon. 343 millió dollárt tett ki a lítiumpiac tavaly, de az évtized végére 584 millió dollárig növekedhet a becslések szerint. Az akkumulátorok mellett felhasználja az alkálifémet a kerámia- és üvegipar, valamint fontos szerepe van a kenőanyagok gyártásánál is

Viszont a legnagyobb felhasználója az autóipar, azon belül az akkumulátorgyártás. Az előrejelzések szerint 2025-re 1,5 millió tonna lítiumot vehet fel az ágazat, 2030-ra pedig a duplájára, 3 millió tonnára nőhet ez a mennyiség éves szinten.

A dinamikusan növekvő igények ellenére csupán 540 ezer tonna lítium volt a világ összkibocsátása 2021-ben. Tehát néhány éven belül kellene hatszorozni ezt a mennyiséget. Jelentős beruházások és fejlesztések zajlanak a térületen, viszont a szakemberek kizártnak tartják, hogy kellően gyorsan elérjék a kívánt termelési volument.

Mindezek alapján valószínűsíthető, hogy a jelentős kereslet mellett szűk kínálat fogja jellemezni a lítiumpiacot a következő években. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint is lítiumhiánnyal nézhet szembe a világ 2025-re.

Ne hagyd ki!