Olaszországban gyűltek össze a demokratikus nagyhatalmak
Fotó: Shutterstock

Eldőlt, mit kezd a Nyugat az oroszok pénzével

Olaszországban gyűltek össze a világ hét, iparilag legfejlettebb demokratikus országának a vezetői az éves csúcstalálkozójukra. A megbeszéléseik központjában Ukrajna támogatása, valamint Kína gazdasági terjeszkedésének ellensúlyozása áll.

G7 csúcstalálkozó Olaszországban

Az olaszországi Puglia régió egyik luxusszállodájában gyűltek össze a világ hét, iparilag legfejlettebb demokratikus országának a vezetői, azaz a G7-ek (Egyesült Államok, Egyesült Királyság, Franciaország, Japán, Kanada, Németország, Olaszország) az éves, kétnapos csúcstalálkozójukra csütörtökön. A megbeszéléseik központi témái Ukrajna támogatása és Kína gazdasági ambícióinak kiegyensúlyozása.

Sajóhírek szerint meg is született a megállapodás egy 50 milliárd dolláros hitel nyújtásáról Ukrajnának. Ezt az elkobzott orosz állami vagyon kamataiból szándékoznak finanszírozni a nagyhatalmak.

A Portfolio megjegyzi, idén több vendéget is hívtak a találkozóra. Jelen van például Algéria, Argentína, Brazília, Kenya és Törökország vezetője. A Vatikánt pedig Ferenc pápa képviseli, aki beszédet fog tartani a mesterséges intelligencia kihívásairól és lehetőségeiről.

IMF-előrejelzés a világgazdaságról

Egyébként a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint minimálisan javultak a világgazdaság idei kilátásai a szervezet előző előrejelzése óta.

A Világgazdasági kilátások elnevezésű, felülvizsgált prognózisa szerint idén a világ egészére számolt bruttó hazai termék (GDP) 3,2 százalékkal nő a januárban várt 3,1 százalékkal szemben, a jövő évi GDP-növekedést továbbra is 3,2 százalékra várja a szervezet. Tavaly 3,2 százalékkal nőtt a világgazdaság.

Az euróövezetben a tavalyi 0,4 százalékos GDP-növekedés után idén 0,8 százalékos bővülést vár az IMF, 0,1 százalékponttal alacsonyabbat a januári prognózisban jelzettnél, 2025-ben pedig 1,5 százalékost az év elején becsült 1,7 százalék helyett.

Németország idei növekedési prognózisát 0,3 százalékponttal, 0,2 százalékra rontotta az IMF, a jövő évit pedig ugyancsak 0,3 százalékponttal, 1,3 százalékra fogta vissza. A német GDP tavaly 0,3 százalékkal csökkent.

Az amerikai gazdaság kilátásaival kapcsolatban derűlátóbb az IMF januárhoz képest: az idei GDP-növekedési előrejelzését 0,6 százalékponttal, 2,7 százalékra, a jövő évit pedig 0,2 százalékponttal, 1,9 százalékra javította. Az amerikai GDP tavaly 2,5 százalékkal nőtt.

Az IMF nem módosította Kína idei és jövő évi növekedésével kapcsolatos előrejelzését januárhoz képest, az ideit 4,6 százalékon, a jövő évit 4,1 százalékon tartotta. Kína gazdasága tavaly 5,2 százalékkal nőtt.

Oroszország GDP-je idén 3,2 százalékkal nőhet a januárban várt 2,6 százalék helyett, jövőre pedig 1,8 százalék lehet a gazdasági növekedés a januárban becsült 1,1 százalék helyett. Az orosz GDP tavaly 3,6 százalékkal nőtt.

A világkereskedelmi forgalom tavaly 0,3 százalékkal bővült, az IMF prognózisa szerint idén 3 százalékkal, jövőre 3,3 százalékkal nő. Januári becsléséhez képest az idei és a jövő évi forgalom alakulásával kapcsolatos adatot 0,3 százalékponttal rontotta.

A Brent, a Dubai Fateh és az amerikai WTI nyersolaj árának átlaga 80,59 dollár volt tavaly. Az idén 78,61 dollár, jövőre pedig 73,68 dollár lehet az IMF szerint.

Ne hagyd ki!