Kulcsok sem lesznek az ajtókhoz
Fotó: Shutterstock

1500 rab befogadására alkalmas okosbörtön épül itthon

Óriási, új, akár 1500 rab befogadására alkalmas börtön épül Magyarországon. Azonban a létesítmény a mérete mellett más szempontból is különleges: az ország legmodernebb ilyen építménye lehet. Például kulcsok sem kellenek az ajtóihoz.


Hatalmas börtön épül Csengeren

Új, kiemelt biztonságú börtön épül Csengeren, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BVOP) férőhelybővítési programjának részeként. Az objektum Magyarország legmodernebb büntetés-végrehajtási intézménye lehet.

A közel 50 milliárd forintos beruházás öt és fél hektárra terjed ki. A 1500 főt befogadni képes létesítményt két szakaszban valósítják meg, előbb ezer, majd további ötszáz férőhelyet alakítva ki. A börtönben 663 fős személyzet lesz felelős a felügyeletért.

A tervek szerint a börtön idén szeptemberében nyílhat meg. Ez lehet az első "okosbörtön" Magyarországon. Az elítéltek zárt, online csatornán intézhetik az ügyeiket. A börtönajtók kulcs nélkül, arcfelismerő rendszerekkel nyílhatnak. A rabok minden mozdulatát nyomon követhetik. Mesterséges intelligencia elemezheti a viselkedésüket, beleértve az arckifejezéseiket is. A technológia lehetővé teszi, hogy az őrök azonnal értesüljenek, ha a fogvatartottak szokatlanul viselkednek. Emellett biztosíthatnak tanulási és munkalehetőségeket is.

Azonban a projekt adatkezelési aggályokat is felvet, mivel a jelenlegi jogszabályok nem teszik lehetővé az összes, tervezett újítás használatát. A Vg szerint emiatt szükséges lehet a szabályozás felülvizsgálata és módosítása.

Összement a nagyívűre tervezett börtönépítési program

A kormány a börtönzsúfoltság miatt 2016-ban határozta el, új börtönöket épít. A programra negyven település jelentkezett, melyek közül nyolcat (Kunmadarast, Békést, Hevest, Komádit, Ózdot, Kemecsét, Csengert és Komlót) választottak ki 2017-ben. Az eredeti tervek szerint 2018-ig épültek volna meg az intézetek, a projekt pedig mintegy 103 milliárd forintból gazdálkodhatott volna.

Időközben (2018-ban) Kunmadaras, Ózd és Kemecse kikerült a kedvezményezettek közül. Majd nagyjából egy éve dőlt el, csupán Csenger marad, ahol nem fújják le az építkezést.

Azonban a beruházásra a felkészülés több településen elkezdődött. Például Hajdú-Bihar vármegyében, Komádiban megkezdték a munkaerő toborzását is. Sajtóinformációk szerint a városban 140 millió forintot költött az állam az előkészületekre.

Arra, hogy miért álltak le a beruházások, több magyarázat létezik. Azonban valószínűsíthető, hogy anyagi okai voltak.

Ne hagyd ki!