Ismét gümőkórral (tuberkulózis (tbc) – a szerk.) fertőzött szarvasmarhákra bukkant a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) egy hazai állományban. A fertőzést a korábbi, idei esetektől sokkal távolabb azonosították. A Nébih szerint vadállatok terjeszthetik a kórt. Pánikra azonban nincs ok.
Ismét felütötte a fejét a gümőkór
Négy szarvasmarhán azonosította a gümőkór jelentét a Nébih egy Komárom-Esztergom megyei telepen az új közleményük szerint. Az állatok tünetmentesek voltak, a tbc-fertőzést a helyszíni ellenőrző vizsgálat mutatta ki. A hatóság elrendelte a fertőzött marhák diagnosztikai vágását. A Nébih forgalmi korlátozást vezetett be az érintett telepen.
A járványügyi nyomozás rávilágított, hogy az állatmozgatás hiánya miatt a betegséget a szarvasmarhák valószínűleg vadállatoktól kaphatták el a legeltetésük alatt.
A Nébih megjegyzi, hogy az állomány többi egyedén addig folytatják a szűrővizsgálatokat, amíg minden kétséget kizáróan megbizonyosodtak arról, hogy az állatok fertőzésmentesek.
Kiemelik, hogy az EU-szerte egységes vágóhídi hatósági állatorvosi felügyeleti rendszernek köszönhetően fertőzött állat húsa forgalomba nem kerülhetett.
Az eset ellenére hazánk továbbra is megőrizte a „gümőkórtól hivatalosan mentes” minősítését, mivel a fertőzött telepek száma a jogszabály által megengedett érték alatt maradt
- áll a közleményben.
Nem ez az első fertőzés az idén
A most nyilvánosságra hozott esettől jóval távolabb, Csongrád-Csanád megyében is azonosította a fertőzést a Nébih májusban. Ott is egy állományban négy állaton mutatták ki a tbc-t.
A járványügyi nyomozás során jelenleg a gümőkór-fertőződés eredetét vizsgálják a szakemberek, melynek kulcsa lehet a baktérium (Mycobacterium) törzsek genetikai azonosítása és összehasonlítása más, korábban izolált törzsekkel
– írta akkor a közlemény.
Folyamatosan tesztelnek
Hazánkban minden szarvasmarhán évente kötelező az intradermális gümőkórvizsgálat. A kórokozó felkutatása miatt emellett házi, vadon élő és fogságban tartott emlősállatból származó mintákat is rendszeresen vizsgál a Nébih.
Gyakorlatilag minden évben előfordul, hogy egy-egy legeltetett háziállat-állomány bizonyítottan megfertőződik a gümőkórral Magyarországon. Idén az említett eseteken kívül még két alkalommal mutatták ki a betegséget, mindkétszer Bács-Kiskun megyei telephelyeken.
A fertőződés – bizonyos esetszám felett – veszélyeztetheti hazánk élő szarvasmarha exportjának állategészségügyi megítélését és az ország hivatalos szarvasmarhagümőkór-mentességét, ezért minden kitörés gyors intézkedést és alapos vizsgálatot igényel. Magyarország 2021-ben továbbra is megőrizte a „gümőkórtól hivatalosan mentes” minősítését, mivel a fertőzött telepek száma a jogszabály által megengedett érték alatt maradt
- közölte néhány hete a Nébih.