Belátható időn belül véget érhet a világszerte aszályt és szárazságot okozó időjárási jelenség, az El Nino. Ez igen jó hír, hiszen komoly veszélyt jelentett a globális mezőgazdaságra.
Hamarosan vége lehet az El Nino-nak
80 százalék annak az esélye, hogy az El Nino-jelenség véget ér az északi félteként a tavasszal – állítja Japán meteorológiai hivatala.
Az El Nino a Csendes-óceán térségének keleti és középső részén megnövekedett vízfelszíni hőmérsékletet okoz, ami globálisan is befolyásolja az időjárást.
A Meteorológiai Világszervezet előrejelzése alapján a jelenség a télen érte el az intenzitásának a csúcspontját. Azonban annak a valószínűsége, hogy ebben a hónapban - azaz áprilisban - is kitart, igen nagy, körülbelül 90 százalék. Viszont hamarosan kezdetét veheti egy gyengülési szakasz. Ellenben kiemelték, a hűtő hatású La Nina-epizód megjelenése szinte kizárt.
A Vg megjegyzi, az El Nino komoly veszélyt jelent a globális mezőgazdaságra, hiszen aszályt és szárazságot okoz több régióban. Így annak gyengülésével számos gazda fellélegezhet világszerte.
Rendkívül forró nyarak várhatnak Európára
A Föld leggyorsabban melegedő kontinense Európa. Itt a hőmérséklet emelkedése kétszerese volt a világátlagnak az elmúlt 40 évben. Ráadásul a Reuters által bemutatott tanulmány alapján csak 2022 nyarának rekordmelege 16 ezer többlethalálozásért telhető felelőssé Európa-szerte.
A Kopernikusz Éghajlatváltozási Szolgálat igazgatója szerint a szélsőséges időjárási események nem tekinthetők anomáliáknak. Továbbra is hőmérsékleti rekordokra lehet számítani világszerte, amihez például az El Niño-jelenségnek is köze van.
Egyébként Európa különösen gyors felmelegedését a nagy szubarktikus és sarkvidéki régióinak, valamint az éghajlati visszacsatolások változásainak tulajdonítják a szakemberek. Hozzáteszik, két éve is jelentős tengeri hőhullámok sújtották a Földközi-tenger, a Balti-tenger és a Fekete-tenger egyes részeit, a gleccserek pedig soha nem olvadtak ilyen gyorsan.
Azonban a jelentés egy pozitív fejleményre is rámutat: a megújuló energiaforrások egyre nagyobb arányban vannak jelen az Európai Unió villamosenergia-termelésében.