Mégsem csodaszer a kreatin az izomépítésben?

Megkérdőjelezték az edzőtermi csodaszer hatékonyságát

Egy friss kutatás szerint nem segít érdemben az izomépítésben – legalábbis nem volt érdemi különbség a kreatint nem szedő kontrollcsoporthoz képest.


Az ausztrál Új-dél-walesi Egyetem kutatói vizsgálataikba összesen 54 embert vontak be, és egy 12 hetes edzésprogramon keresztül követték őket. Néhány önkéntesnek azonban az edzés megkezdése előtt egy héttel napi 5 gramm kreatint kellett szednie - írja a HVG.

A kreatint természetes módon előállítja a szervezet, de megtalálható bizonyos élelmiszerekben is. Segíti az izmok energiaellátását, főleg az intenzívebb tevékenységeknél, mint mondjuk a súlyemelés.

A kreatint szedő csoportban, mint kiderült, már az első, edzés nélküli héten nőtt a sovány testtömeg, körülbelül átlagosan 0,5 kilogrammal. Ez az előny azonban szépen lassan elolvadt, és a vizsgálatok végére már mindkét csoport átlagosan körülbelül két kilogramm sovány testtömeggel gyarapodott.

Az eredmények nem feltétlenül jelentik azt, hogy a kreatint el kell dobni, és teljesen alkalmatlan az izomépítésre. Az is elképzelhető, hogy akik szedik, azok hosszabb távon jobban tapasztalják a hatásait; de a nagyobb mennyiség is segíthet.

Mítoszt rombol le a szakértő a fehérjefogyasztásról

Korábban egy brit szakértő a boltokban terjedő különféle fehérjeporokról, proteinszeletekről mondott megsemmisítő véleményt. Bethan Crouse, a Loughborough Egyetem teljesítménytáplálkozási szakértője elmondta, a fehérje, ami leginkább a húsban, a tejtermékekben és egyes hüvelyesekben fordul elő, valóban fontos tápanyag az izmok regenerálásához és építésükhöz, de az átlagos embereknek sokkal kevesebbre van szüksége, mint amennyiről a magas fehérjetartalmú recepteket hirdető fitnesz-influenszerek beszélnek. Vagyis az az állítás, hogy nem fogyasztunk elég fehérjét, egy mítosz. Bővebben a véleménye itt olvasható.

Ne hagyd ki!