Elkezdődött a gyógynövényszezon Magyarországon. Sorolunk hat gyógynövényt, amelyek frissen szedhetők ezekben a napokban, valamint segíthetnek egyes egészségügyi problémák enyhítésében.
Áprilisban gyűjthető gyógynövények
Áprilisban is számos olyan gyógynövény található a hazai erdőkben és mezőkön, amely segíthet különböző egészségügyi problémák enyhítésében, és a tavaszi időszakhoz való adaptálódásban. Dr. Pottyondy Ákos, környezet- és tájgazdálkodási agrármérnök szerint érdemes kihasználni ezt a kínálatot. Soroljuk a legfontosabb növényeket a szakértő ajánlása alapján:
- Kökény: A virágokból készült forrázat vízhajtóként és húgyúti betegségek kezelésére használható. Emellett enyhe hashajtó hatású.
- Galagonya: Szív- és keringési rendszerre jótékony hatású. Tágítja a koszorúereket, csökkentheti a magas vérnyomást.
- Orgona: A virágai ehetők, szörp vagy lekvár készíthető belőlük. A levelei immunerősítők, a kérge lázcsillapító. A virágjából készült kivonat reumás panaszokra használható.
- Bodza: Szintén a virágából készült szörp és tea izzasztó, lázcsillapító, valamint fertőtlenítő hatású.
- Gyermekláncfű (pitypang): Levelei vitaminokban és ásványi anyagokban gazdagok, salátákba tehetők. Virágából emésztést javító tea készíthető.
- Kakukkfű: Baktérium- és gombaölő hatású. Teaként, alkoholos kivonatként vagy illóolajként is használható, valamint fűszerként is népszerű – írja az Egy.
Gyógynövények a megfelelő vércukorszintért
Sorolunk olyan gyógynövényeket is, melyek segíthetnek a vércukorszint csökkentésében. Bizonyos mértékig hatékonyak lehetnek cukorbetegség fennállásakor is, azonban ilyenkor különösen ajánlott kikérni szakember véleményét a fogyasztásukról. De mutatjuk a listát:
- Fahéj: Csökkentheti a vércukorszintet és segíthet kordában tartani a cukorbetegséget. Utánozza az inzulint és segíthet bejutni a cukroknak a sejtekbe. A fahéj rendszeres fogyasztása csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegséggel járó szövődmények kialakulásának kockázatát.
- Fehérbabhéj: Segíthet a hasnyálmirigy méregtelenítésében, amely ezáltal fokozhatja az inzulin kiválasztását.
- Kapor: A kaporfogyasztás csökkenti a vércukorszintet és az inzulinrezisztenciát. Feltételezik, hogy a jótékony hatásai a magas antioxidáns-tartalmának köszönhetők, amely segít semlegesíteni az ártalmas oxigénfajtákat, illetve szerepet játszik a béta-sejtek működésének fokozásában.
- Kukoricabibe: Vércukorszint csökkentő tulajdonságát kutatások is alátámasztják. A belőle származó bioaktív anyagok antidiabetikus vegyületek fejlesztését is segíthetik.
- Teacserje: Az antioxidáns vegyületekben gazdag tea fogyasztása 14-18 százalékkal csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Emellett gátolhatja a szénhidrátok emésztését végző enzimek működését, fokozza a zsírsejtek glükózfelvételét, illetve az inzulinszekréciót.