Idén december közepén volt az utolsó nagy haltelepítés a tónál
Fotó: Shutterstock

Több száz tonna halat telepítettek a Balatonba

December közepén telepítettek halakat a Balatonba idén utoljára. Ezzel együtt több 100 tonna háromnyaras ponty, valamint több mint 10 ezer kiló egynyaras süllők került a tóba 2023-ban – közölte a Balatoni Halgazdálkodás.


Óriási mennyiségű halat telepítettek a Balatonba idén is

A Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt közlése szerint a Balatonba december 14-én telepítettek idén utoljára halakat. Ekkor háromnyaras pontyok és egynyaras süllők kerültek a tóba.

A mai telepítésekkel együtt pontyból idén összesen 301 337 kg-ot teljesítettünk, így sikeresen meghaladtuk a 300 ezer kg-os éves telepítési kötelezettségünket. Süllőből a mai adaggal együtt idén 13 395 kg került a tóba, ami több, mint duplája az éves, 6 ezer kg-os telepítési kötelezettségünknek

- közölte a telepítés napján a társaság.

Az utolsó alkalommal a balatonlellei kikötőben két fuvarral összesen 5640 kg, Keszthelyen, az Akvárium Apartmanháznál pedig 4049 kg pontyot engedtek a vízbe. Ezt követően az előbbi helyszínen 720 kg süllő is a Balatonba került.

Erre figyelj a karácsonyi hal kiválasztásakor

Dr. Horváth Ákos tanszékvezető és Dr. Csorbai Balázs tudományos munkatárs a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Halgazdálkodási Tanszékének oktatói korábban elmondták, mire érdemes odafigyelni a karácsonyi hal kiválasztásakor.

A szakemberek szerint fagyasztott haláru vásárlásakor keveset kockáztatunk a minőséget illetően. Azonban érdemes figyelni rá, hogy a hal húsa fehér vagy rózsaszín legyen, nem pedig barnás, illetve ne takarja sok jég. Jégen tárolt halnál hasznos megvizsgálni a kopoltyúját és a szemét. A frissesség jele a kopoltyúnál, ha a színe mélyvörös vagy piros. Amennyiben megszürkült, inkább válasszunk másik halat. A szemének nem szabad homályosnak lennie, vagy olyannak, mintha hályog borítaná. Száraz vagy ragacsos halterméket sem javasolt vásárolni, hiszen a friss hal tapintása csúszós és nedves. Élő halnál pedig esztétikai szempontok játszhatnak szerepet a kiválasztáskor: a sérülésektől és torzulásoktól mentes halakat javasolják az oktatók.

Azt is fontos megvizsgálni, honnan származik a fagyasztott, vagy élő hal. Az egyetemi oktatók a tenyésztésből (akvakultúrából) érkező halak vásárlását ajánlják a természetes vizekből származókkal szemben. Ha az előbbiek mellett döntünk kíméljük a világ vadon élő halállományát, és magunkat is óvjuk. Ugyanis az elfogyasztott hal a szervezetünkbe juttathat az élőhelyéről származó esetleges szennyező anyagokat. Emellett a bizonytalan eredetű halak is egészségügyi kockázatot jelentenek. A tudósok ezért nem javasolják a nem tenyészetből származó haláruk fogyasztását, hiszen származásuk nem minden esetben megfelelően ellenőrzött. Ez alól kivételt képeznek a drágább, tengeri halászatból érkező, általában kiváló minőségű, prémium haltermékek.

A MATE oktatói a hazai és az importhalakkal kapcsolatban megjegyzik, hogy a magyar gazdaságokból érkező termékek a legbiztonságosabbak, hiszen a hal élete a konyhaasztalig egyszerűen nyomon követhető. Jellemzően nem problémásak a külföldi akvakultúrából származó halak sem, mivel az áruházláncok kizárólag ellenőrzött terméket szerezhetnek be. Azonban problémák merülhetnek fel a származási helyüktől az üzletekig tartó hosszú szállításuk miatt. Emellett megjegyzik, hogy Magyarországon a természetes vízi, kereskedelmi célú halászat nem lehetséges, így ilyen haláru nem kerülhet a fogyasztók asztalára – legfeljebb abban az estben, ha maguk fogták a halat. Kockázatot csupán a külföldről származó halak egy kisebb része jelenthet.

Ne hagyd ki!