A fajtaválasztásnál különösen hasznos lehet
Fotó: Shutterstock

Új termelési modell segítheti a lencse elterjedését

Egyre nagyobb kihívást jelent a klímaváltozás a lencsetermesztésben is. Pedig világszerte növekszik a kereslet a lencsére. Emiatt új termelési modellt dolgoztak ki egyetemi kutatók. A megoldásuk elsősorban a termelendő fajták kiválasztásánál jöhet jól.


Új lencsetermesztési modellt alkottak egyetemi kutatók

Egy kanadai, saskatchewani egyetem kutatói a hüvelyesek, azon belül 324 lencsefajta termesztését tanulmányozzák. Úgy látják, a kereslet folyamatosan nő ezekre a növényekre, miközben a termesztésükben egyre nagyobb kihívást jelent a klímaváltozás. Azonban egy általuk kifejlesztett modell alkalmas annak a pontosabb megállapítására, a különféle hüvelyesek milyen termelési környezetet igényelnek.

A kutatók Plants, People, Planet-ben publikált modellje alapján a terméshozam fő előrejelzői közé sorolható az egyes napokon a napsütéses órák száma (vagyis a ”fotoidőszak”), valamint az átlagos hőmérséklet. A különböző fajták ezen tényezőkkel való kölcsönhatásáról szerzett információk segítségével az új modellel előrejelezhető, a különféle lencsék hány napig virágoznak egy bizonyos termőföldön. Így segítheti a termelőket egy adott földterületen a legmagasabb terméshozam eléréséhez legmegfelelőbb fajták kiválasztásában.

A Greendex megjegyzi, a lencse azért is kiemelt jelentőségű növény, mert fehérjében nagyon gazdag, és sok helyen termeszthető. Így világszerte alkalmas az étel- és tápanyaghiány mérsékléséhez. A fenntartható táplálkozás része is lehet, valamint akár húsfélék is helyettesíthetők vele.

Három hüvelyes, melyek fogyasztása kimondottan ajánlott

A lencsefogyasztásnak számos kedvező egészségügyi hatása lehet. De a lencse mellette sorolunk két másik hüvelyest is, amelyek az egészség szempontjából hasonlóan előnyös tulajdonságokkal bírnak:

Lencse: Egy bögre lencse annyi fehérjét tartalmaz, mint három tojás, viszont kevesebb mint egy gramm zsiradékot. Rostokban különösen gazdag, rendkívül laktató, és serkenti az anyagcserét is. Emellett jó hatással van a koleszterinszintre.

Babfélék: Például a szívnek, az agynak valamint az izmoknak is fontos fehérjéket, antioxidánsokat és ásványi anyagokat nyerhet belőlük a szervezet. A fogyasztásuk teltségérzetet okoz (lassan emészti meg a babféléket a gyomor), így hozzájárulhatnak a fogyási célok eléréséhez.

Zöldborsó: Egy bögre borsó nyolcszor több proteint tartalmaz, mint ugyanannyi spenót. Ez a mennyiség fedezi a napi C-vitamin-szükségletet, így erősíti az immunrendszert.

Ne hagyd ki!