Egy éven át dolgoztak a legmegfelelőbb poháron
Fotó: Shutterstock

Hivatalos poharat kapott a borok királya

A Halimba-Crystal és Ripka Gergely majdnem egy évig dolgozott a történelem legelső, kifejezetten a tokaji aszúhoz készült kristálypoharán. A végső, hivatalos pohárról végül egy nagyjából 40 fős szakmai zsűri döntött. A végeredmény egy légies és gyönyörű borospohár, amely kiemeli az aszú íz-, illat- és színvilágát.


Saját kristálypoharat kapott a Tokaji Aszú

Egyedi és hivatalos kristálypoharat tervezett a tokaji aszúhoz egy szakértői csapat. A munkájuk majdnem egy évig tartott, és mostanra fejeződött be a projekt. Ripka Gergely és a Halimba-Crystal eredetileg több poharat készített a borhoz, melyek közül egy nagyjából 40 fős szakértői csapat választotta ki a legmegfelelőbbet. A történelem első tokaji aszú pohara kiemeli a bor egyedülálló jellemzőit, beleértve annak illatát, aromáit, egyedi ízét, ízintenzitását és a cukortartalmát is.

Ripka Gergely - borszakíró, a projekt megálmodója és az alkotói csapat tagja - elárulta, a pohár kialakításának a fő szempontja az volt, hogy eltérjenek a hagyományos, kis, desszertboros poharaktól, és egy újszerű, formabontó, könnyen felismerhető dizájnt alkossanak.

Olyan formát kerestünk, amely méltó az aszú nagyságához, komplexitátáshoz, így egy nagyobb kehelyforma született meg a végére. Nagyon fontos az is, hogy a nyelv melyik részére érkezik a pohárból a bor. Ha például hátra érkezik, az inkább a kesernyés ízeket emeli ki jobban, ha előre, akkor inkább az édes ízeket érezzük hangsúlyosnak. Fontos volt, hogy az aszú összetett ízvilága egyensúlyosan érződjön, a cukor, a savak, a botritisz, valamint a fahordó és az alkohol közül egyik se kerüljön előtérbe a többi rovására. Nem is gondolnánk, de ebben bizony milliméterek is számítanak

- idézi Ripka Gergelyt az Agrárszektor.

Günzer Tamás lett az év borásza

Egyébként a napokban osztotta ki a Magyar Bor Akadémia az „Év Bortermelője Magyarországon 2023” díjat.

Idén, 24 év után ismét egy villányi borász nyere el az Év Bortermelője díjat. Günzer Tamás bortermelő családja 75 hektáron termel szőlőt, melyről évente 5000 hektoliter bort készítenek. Egy igazi családi vállalkozás az övék, ahol mindenki megtalálta a számára ideális munkát: a gyerekek közül Gina foglalkozik a marketinggel, Roland a főborász, az édesanya, Mariann pedig a vendéglátás mellett a könyvelést is felügyeli

idéztük a Magyar Bor Akadémia közleményét a napokban.

Günzer Tamás pincészete számos országba exportál, egyebek között Lengyelországba, Írországba, Svájcba, Kínába, de termékpalettájuk a hazai boltok polcain is megtalálható. Legkiemelkedőbb boraik közé a Bocor Grandior Merlot-t, a Mátyás Cuvée-t, az Ördögárok Merlot-t, a Bocor Chardonnay-t és a Bocor Cuvée-t sorolják. A borászat számos borversenyen szerepelt már nagyszerű eredménnyel. A pincészet közeli terveiben egy panzió, valamint egy 200 fő befogadására alkalmas rendezvényhelyszín építése is szerepel.

A díjért versengők közül a jelölés során az öt legtöbb szavazatot kapott borász:

  • Günzer Tamás (Villányi borvidék)
  • •Lamport József (Egri borvidék)
  • •Liptai Zsolt (Pannonhalmi borvidék)
  • •ifj. Szepsy István (Tokaji borvidék)
  • •Vesztergombi Csaba (Szekszárdi borvidék)

A Magyar Bor Akadémia hangsúlyozta, a díj nem egy bor kiváló minőségének elismerését jelenti, hanem a nyertes bortermelő több éven át tartó, kiemelkedő teljesítményéért, borainak állandó, kiváló minőségéért, azok hazai és külföldi sikereiért, a borszakmáért tett erőfeszítéseiért adományozható.

Ne hagyd ki!