A vanília a világ egyik legdrágább és legkeresettebb fűszere
Fotó: Shutterstock

Olcsó anyagokkal váltották ki a méregdrága fűszert

A világ második legdrágább fűszere az igen népszerű vanília. Az ízét és illatát visszaadó számos termék a belőle származó vanilinnel készül. Ezt a kivonatot sikerült előállítaniuk tudósoknak egyszerű gabonafélékből.


Rendkívül nehéz vaníliát termeszteni

Világszerte elterjedt és népszerű fűszer a vanília, amely egyben a sáfrány után a világ legdrágább fűszernövénye. A kilónkénti ára 2017-2018-ben az ezüstét is meghaladta. Egyetlen ehető tagként az orchideafélék családjába tartozik. Ízesítőként a termését, a vaníliababot (avagy vaníliarudat) hasznosítják. A boltokban kapható vaníliás termékek mindössze 1 százalékában található az eredeti fűszer, a többit laborban készült aromákkal ízesítik.

A termesztése csak kevés helyen lehetséges természetes körülmények között. Az őshazája Mexikó térsége, azonban a világtermelés mintegy 80 százalékát Madagaszkár adja, ahol francia gyarmatosítók honosították meg. A szigetország (és Réunion) sajátos, rumos aromáiról híres fajtája a bourbon vanília.

Vanilint állítottak elő rizs- és búzakorpából

A vanília, valamint az ízét és illatát visszaadó vanilin rendkívül gyakran használt ételízesítő és kozmetikai alapanyag. Ez utóbbinak ugyan léteznek korlátozott kapacitású szintetikus előállítási módszerei, szinte kizárólag vaníliarudak segítségével állítják elő.

Azonban a Tokiói Tudományegyetem kutatói egy új, egyszerű és környezetbarát módszert fejlesztettek ki: a rizs- és a búzakorpában található ferulinsavból állítottak elő vanilint. Ehhez a savat szobahőmérsékleten keverték össze egy általuk kifejlesztett enzimmel, a VpVAN-nal.

Mivel a melléktermékek olcsók, valamint az eljárás is egyszerű, a felfedezés jelentős hatással lehet a vanilin előállítására és felhasználására az élelmiszer- és kozmetikai iparban a jövőben. Feltéve, ha sikerül megvalósítaniuk az üzemi méretű gyártást.

Az Agroinform megjegyzi, az eredményeket az Applied and Environmental Microbiology folyóiratban publikálták.

Ne hagyd ki!