Az áfonya ízére is hatással lehet az éghajlatváltozás
Fotó: Shutterstock

Nem örültek annak a kutatók, amit az áfonyánál találtak

Kedvezőtlen hatással is lehet az éghajlatváltozás az áfonyák beltartalmi értékeire, valamint az ízére is – állapították meg kutatók. Márpedig a gyümölcs jelenleg igen népszerű, a fogyasztása pedig kedvezően hathat az egészségre.


Megváltozhat az áfonya íze és a beltartalmi értéke is a jövőben

Finn kutatók tanulmányozták a klímaváltozás és az erdőgazdálkodás hatását a kék áfonyabogyókban élő szimbióta mikrobáknál. Megállapították, ezek a tényezők hosszú távon befolyásolhatják a bogyók beltartalmi értékét, az eltarthatóságát, sőt az ízét is.

Márpedig a kék áfonya fogyasztásának jelentős és kedvező egészségügyi hatásai vannak, valamint Észak-Európa egyik fő gyümölcse. A bogyókban található mikrobák pedig - különösen az endofiták - fontos szerepet játszhatnak az áfonya egészségvédő hatású összetevőinek kialakulásában.

A kutatók a vizsgálataikkor elsősorban az áfonya bogyóiban élő gombákra fókuszáltak. Például azt vizsgálták, a különböző éghajlati régiók, a helyi vegetáció és a talajtulajdonságok hogyan hatnak a mikrobaközösségekre. Az eredmények pedig rámutattak, erősen befolyásolják azok összetételét.

Az Agroinform megjegyzi, a legtöbb endofita gombafajt tartalmazó áfonyamintákat a változatos és gazdag vegetációjú, igen egészséges dél-finnországi erdőkből gyűjtötték. A legkevesebbet mutató áfonyabogyók pedig az északi területekről érkeztek, ahol kevésbé „sokszínű” a növényzet, és több jele van az erdőgazdálkodásnak is.

Nassolnivalók is lehetnek egészségesek

Egyébként több olyan nassolnivaló létezik, amelyek amellett, hogy finomak, egészségesek is. Képesek erősíteni az immunrendszert a leghidegebb hónapokban, értékes tápanyagokhoz juttatva azt. Az áfonya is az egyik ezek közül. De mutatjuk a Clean Plates felsorolását ezekről az élelmiszerekről:

Mandula: E-vitamin- és antioxidáns-tartalma miatt védi a sejteket a szabad gyököktől, valamint erősíti az immunrendszert. Emellett gazdag rostban, fehérjékben és egészséges zsírokban.

Görög joghurt: Probiotikumban gazdag, emiatt fogyasztása kedvez az emésztőrendszernek, valamint az immunrendszert is támogatja a megfelelő működésben. Mindemellett remek fehérjeforrás.

Áfonya: A benne található C-vitamin fontos szerepet játszik a fehérvérsejt-képződésben, így segíthet legyőzni a kórokozókat a szervezetben.

Narancs: Szintén bőségesen ellátja a szervezetet C-vitaminnal. Antioxidánsokban és gyulladáscsökkentő vegyületekben is gazdag, valamint erősíti az immunrendszert is.

Étcsokoládé: Immunerősítő, gyulladásgátló flavanolokat tartalmaz. A 70 százalékos, vagy annál nagyobb kakaótartalmú étcsokoládékat érdemes (mértékkel) fogyasztani a kedvező hatások elérése érdekében

Ne hagyd ki!