Soroljuk, mely zöldségekre és gyümölcsökre érdemes emiatt különösen odafigyelni
Fotó: Shutterstock

Vigyázz! Ezek a gyümölcsök és zöldségek igen gyorsan romlanak

Sok olyan élelmiszer van, melyet a megvásárlása után nagyon hamar el kell fogyasztani. Ebbe a csoportba számos gyümölcs- és zöldségféle is tartozik. Sőt, közülük néhány már a boltban megromolhat. Soroljuk, mely zöldségekre és gyümölcsökre érdemes különösen odafigyelni a romlandóságuk miatt.


Különösen romlandó gyümölcsök és zöldségek

Egyes ömlesztve árult, azaz lédig gyümölcsök és zöldségek igen könnyen megromolhatnak akár a boltban is. A romlásukat sérülések, vízveszteség vagy szennyeződés is előidézheti, illetve gyorsíthatja.

A Spanyol Élelmiszerbiztonsági és Táplálkozási Ügynökség (AESAN) készített egy listát azokról a zöldségekről és gyümölcsökről, amelyekre különösen érdemes odafigyelni az említett probléma miatt. A Házipatika pedig figyelmeztet, az ilyen lédig termékeknél élelmiszerbiztonsági kockázatok is felmerülhetnek. De soroljuk, mely gyümölcs- és zöldségféléket veszélyezteti leginkább a gyors romlás lehetősége:

  • bogyós gyümölcsök (málna, eper, szeder, ribizli, áfonya);
  • csírák;
  • fűszernövények (petrezselyem, kapor, metélőhagyma, bazsalikom, oregánó stb.);
  • egyes leveles zöldségek (kelkáposzta, saláta, spenót, endívia, mángold, rukkola);
  • gombák;
  • szőlő;
  • licsi;
  • cseresznye;
  • kajszibarack;
  • füge;
  • kelbimbó;
  • brokkoli;
  • karfiol.

Meghosszabbíthatja a gyümölcsök frissességét egy új bevonat

Egyébként a Portugáliában alapított, de számos országban jelenlévő Protame startup kifejlesztett egy olyan természetes anyagból készült bevonatot, amellyel ha friss gyümölcsöket vonnak be, az lassítja az érési folyamatot, valamint gátolja a kórokozók behatolását, akár tíz nappal megnövelve az eltarthatóságot.

A biopolimerek kombinációjából készülő bevonat nagy előnye, hogy a legtöbb gyümölcsfajon alkalmazható, bár eddig elsősorban banánon és citromon tesztelték.

A bevonat gyakorlatilag láthatatlan és íztelen, a fogyasztása pedig ártalmatlan az egészségre.

A bevonat 2025-ben kerülhet kereskedelmi forgalomba. A szakértők szerint elsősorban a nagy távolságú gyümölcsszállításoknál vehetik használt, hiszen csökkentheti a hosszú szállítás miatt tönkremenő gyümölcsök mennyiségét.

Sok a kérdés a technológia körül

Azonban nem a Protame az egyetlen cég, amely ilyesmi bevonatokkal kísérletezik. Például az izraeli Sufresca startup is hasonló fejlesztésbe kezdett még 2020-ban. 2021-ben be is mutatták a láthatatlan, korlátozottan légáteresztő, ehető bevonatukat koktélparadicsomra, uborkára és mangóra.

Az ő fejlesztésük akár több héttel meghosszabbítja a termékek eltarthatóságát. Ez azért is különösen fontos, mert az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet (FAO) szerint globálisan az élelmiszerek harmada végzi a szemétben.

Azonban a hasonló technológiáknak van egy közös gyenge pontjuk. A különböző zöldségek és gyümölcsök héjának kémiai összetétele és fizikai szerkezete jelentősen eltér egymástól, akárcsak a légzésintenzitásuk, vagy a víztartalmuk. Ebből következik, hogy az a bevonat, amely például jól működik paprikán és a paradicsomon, nem biztos, hogy megállja a helyét az őszibarackon, vagy az epren.

Ne hagyd ki!