Az 1986-os baleset következtében nagymennyiségű radioaktív anyag szabadult el Csernobil környékén, ami miatt hosszú évekre értéktelenné váltak a környező mezőgazdasági területek. Nemrég azonban brit és ukrán kutatók alapos mérések után arra jutottak, hogy egyes mezőgazdasági termények már biztonságosan termeszthetőek.
Brit és ukrán tudósok együttes kutatása során újraértékelték a Csernobil körüli, a kizárási zónán kívül eső mezőgazdasági területek állapotát. A Zsitomiri térségben található, mintegy 100 hektáros kísérleti területen végzett vizsgálatok alapján a levegőben és a talajban mért sugárzási szintek nem jelentenek veszélyt az egészségre. Sőt, bizonyos helyszíneken a gamma-sugárzás szintje még az átlagos természetes háttérsugárzásnál is alacsonyabb.
A méréseknek köszönhetően szintén kiderült, hogy a cézium-137 szintje már olyan alacsony, hogy a legtöbb növény – például búzavagy burgonya– biztonságosan termeszthető. Kivételt képeznek azonban a hüvelyesek, amelyek a gyökereiken keresztül nagyobb mértékben hordozhatják magukban a talajból felvett szennyező anyagokat, írja az Agroinform.
Az erőmű körüli 2600 hektáros kizárási zóna továbbra sem alkalmas emberi tartózkodásra. Az ezt körülvevő szomszédos mezőgazdasági területek viszont újra hasznosíthatók lehetnek – szigorú környezeti felügyelet és szabályozás mellett. Ehhez azonban további kutatások szükségesek, amelyek megerősítik, hogy újra teljes biztonsággal lehet igénybe venni a korábban elhagyott vidékeket.