Gazda gabonatábla előtt egy drónnal a kezében
Fotó: Unsplash

Gazdálkodók, figyelem! Ezek a legmenőbb permetező drónok

Amit a japánok már 35 éve használnak, lassan elterjed Európában is. A drónos permetezés takarékosan, precízen és taposás nélkül végezhető.


​Lássuk a legnagyobbat!

Texasban készül a nyolcrotoros (oktokopter) Hylio AG-272, amely ma a világ legnagyobb elektromotoros permeteződrónja. Ugyanis a tartálya 68 literes és a maximális felszállósúlya 180 kg. Persze van hozzá autonóm üzemmód, útvonal-optimalizálás, cm-pontosságú navigáció, akadályészlelés radarral. Mindegyik légcsavar alá két szórófej került, így a cég szerint minimális a szer elsodródása (szórásszélesség 9–12 m, telj. 15 liter/p). Gyakorlati repülési ideje 10–15 perc, mégis óránként 20,2 hektárt tud „lefújni”. Szállításhoz csaknem a harmadára összehajtható. Ára átszámítva 28 millió Ft-tól (USA, Kanada).

​Magyar fejlesztésű cseppek

Ez év elején kapott hazai forgalomba hozatali engedélyt a WohnderDrone A10. Specialitása az igen takarékos szórófej 3. generációja, ami szabályozott cseppmérettel (CDA) működik. Az AgroMashExpón debütált gépet a radarszenzorok mellett fedélzeti MI és reflektoros kamera segít, így éjszaka is repülhet. Tartálya tíz literes, akkuja gyorsan cserélhető, teljesítménye akár 10 ha/óra. Szoftverével alkalmas valós idejű monitorozásra, a munka végeztével pedig részletes analitikára.

Lédús tartály 

Fejlett nagyfrekvenciás, szivattyú, „okos” centrifugális porlasztás és 40 litert befogadó létartály jellemzi a XAG P100 drónt. Szórásszélessége 5–10 m, a kijuttatott mennyiség maximálisan 12 liter/perc. Teherhordó platformjára gyors váltással felcsatolható egy 60 literes granulátumtartály a jól bevált centrifugális szórótárcsával (RevoCast 2). Repülési ideje egy akkutöltéssel 6–16 perc. Kína egyik nagy dróncégének terméke, amihez szintén az idén kapott hazai engedélyt a forgalmazó.

​Áthatol a lombokon

Több mint száz országban kapható a DJI Agras T30 drón, és magyar engedéllyel is rendelkezik. Sűrű lombozathoz is igen jó, mivel a 30 literes tartályból táplált, összesen 16 fúvókát hordozó permetezőkarok dőlésszöge állítható. Átlagos teljesítménye akár 16 ha/óra, szórásszélessége 7–9 m, felszállósúlya maximum 66,5 kg. Hatékonyságát fokozzák az automatikus repülési funkciók. Üzem közbeni méretéhez képest meglepően kicsire összehajtható. Már tavaly megkapta a hazai engedélyt.

​Jeleskedő japánok

Már 35 éve, vagyis 1988 óta használnak permetező drónokat Japánban. Fejlesztésüket az ottani agrárminisztérium serkentette, így készült a „valódi” helikopterhez hasonló, korai Yamaha R-50, majd az RMax. Utóbbi is benzinmotoros, és leszállás nélkül egy órát repül. A szigetországban sok az apró, átlagosan 1,6 ha-s parcella. Húsz évvel ezelőtt már 563 ezer hektárt gondozott vele közel tízezer japán drónpilóta. összehasonlításként: ma idehaza ilyen szerepben, növényvédelmi vizsgával 13 fő szerepel a Nébih jegyzékében.

​Célegyenesben

Már hiánytalanul teljesíthetők a legális drónos növényvédelem személyi feltételei – közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Hazánkban csak a forgalomba hozatali engedéllyel rendelkező permetező drónokat lehet eladni, megvenni és üzemeltetni. Ehhez típusminősítési eljárás szükséges (MATE). Eddig 17 engedélyes típus szerepel a listán. A megvásárolt drónt regisztrálni kell a Légiközlekedési Hatóság online felületén, és felelősségbiztosítás is szükséges. A növényvédelmi drónpilóta szakképesítéshez a Nébih által jóváhagyott intézményekben kell elvégezni az alapképzést, majd akkreditált vizsgaközpontban sikeres vizsgát tenni. Fontos, hogy drónnal csak olyan növényvédő szer, illetve növényvédelmi hatású készítmény juttatható ki, ami rendelkezik az ehhez szükséges, a földi vagy légi kijuttatás engedélye nem elég! Egyes szerek engedélyokiratának kiterjesztése folyamatban van, ezek hamarosan elérhetőek lesznek.

Ne hagyd ki!