Homoktövis egészség kiskert
Fotó: Marina Reich/Unsplash

Négy növény a kertből, amivel sokat tehetünk az egészségért

Gyümölcseik nem túl ízletesek - legalább is frissen fogyasztva. Valamit mégis tudnak e fajok. Íme négy növény, amely gyorsan megtelepszik a kiskertben, különösebb gondozást sem igényel, mégis jó hatással lehet az egészségünkre. Az Agrárszektor gyűjtése.


Fekete berkenye

Tőlünk nyugatabbra Ausztriában és Németországban több családi gazdaság is ráállt a termesztésére és feldolgozására. Nyersen nem, de feldolgozva egészen ízletes tud lenni ez a gyümölcs, és a belőle készült termékek iránt ősszel-télen a felső légúti megbetegedések időszakában megugrik a kereslet. A fekete berkenye viszonylag igénytelen növény, de fényigényes. Nem válogatós a talajjal szemben, ám kedveli a vízáteresztő, humuszban gazdag talajokat.

Homoktövis

Ágtövises cserje, vagy kisebb fa. Ágai szétterülőek, vékonyak, sűrűn borítják ezüstös pikkelyek. Levelei lándzsás alakúak, ezüstös-zöld színűek. Virágai aprók, sárgás-zöldek, fürtökben nyílnak. Kétlaki, azaz külön vannak a hímvirágú és nővirágú egyedek, tehát mindkét nemből ültetni kell, ha termést szeretnénk. Jól tűri a szárazságot és a szélsőséges hőmérsékleteket. Gyümölcse számos vitamint és ásványi anyagot tartalmaz: C-vitamint, E-vitamint, karotint, B-vitaminokat, kalciumot, magnéziumot és cinket. Bogyói savanykás-édes ízűek, frissen fogyasztva kevesek szerint finomak. A homoktövisből lé, szörp és dzsem készíthető általában keverve, „házasítva” más gyümölcsökkel, például őszibarackkal kevert leve már kifejezetten ízletes.

Dzsem, lekvár, szörp is készíthető belőlük

Pöszméte

Levelei háromszög alakúak, fűrészes szélűek, szőrözöttek. A gyümölcsök bogyósak, gömbölyűek, színük fekete, piros, vagy fehér. Lédúsak és savanykás ízűek. A pöszméte igénytelen növény, napos vagy félárnyékos helyen is jól megél. A pöszméte gyümölcse frissen is fogyasztható, de feldolgozható is: dzsembe, lekvárba, szörpbe, borba, likőrbe kerülhet. A gyümölcs leve C-vitamint, káliumot, kalciumot és vasat is tartalmaznak. Fogyasztható frissen önmagában - bár így keveseknek ízlik -, joghurtba, vagy müzlibe keverve.

Fosószilva (mirabella szilva)

Magassága 5-8 méter között változik. Tövises ágrendszerű, virágai fehérek vagy halvány rózsaszínűek, március végén nyílnak. Termése gömbölyű, lédús, sárga vagy piros színű, édeskés-savanykás ízű. legtöbbször kompót készül belőle, de a kompótba már a főtt gyümölcshús is könnyen bele turmixolható, így ezután zselésítve készülhet belőle dzsem. Nem kell gondozni, metszeni, növényvédelmi problémái sincsenek, ennek ellenére sokat terem. Gyümölcse frissen fogyasztva is finom, de számos más célra is felhasználható a mirabolánból kiváló kompótot lehet készíteni akár több, másféle gyümölcs hozzáadásával is. A mirabolán pálinka is népszerű ital.

Tele van A-vitaminnal, ami köztudottan segíti a szem megfelelő működését, illetve a bőr és a nyálkahártyák megfelelő állapotának biztosítását. Ásványi anyagokban is bővelkedik: kálium vas és fluorid van benne.

A teljes cikk az Agrárszektoron olvasható.

Ezt tudják a bogyós gyümölcsök

Melyik bogyós gyümölcs milyen jótékony hatással rendelkezik? Hogyan segítenek egészségünk megőrzésében? Korábbi írsunkban a málna, a szeder, a ribizli, a vörös áfonya, a szamóca, az egres egészségre gyakorolt pozitív hatásairól írunk. Összességében elmondható, hogy a bogyós gyümölcsök rendkívül magas antioxidáns- és vitamintartalommal rendelkeznek, erősítik az immunrendszert és serkentik az agyműködést, így különösen értékesek az egészség megőrzése szempontjából.

Ne hagyd ki!