Eddig jónak ígérkezik az idei kajszi- és őszibaracktermés
Fotó: Shutterstock

Jó hírek érkeztek a hazai gyümölcsösökből

Itthon befejeződött a gyümölcsfák virágzása. Eddig a gyümölcsösök java sikeresen átvészelte a tavaszi hideget, igaz két-három hét még hátravan a fagyveszélyes időszakból. Jellemzően a kajszi és az őszibarack hazai termelőinek sem lehet oka panaszra.


Vannak kockázatok, de jó lehet idén a kajszi- és az őszibaracktermés

Apáti Ferenc, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) elnöke szerint a gyümölcsfák virágzása a tízéves átlaghoz képest körülbelül négy héttel ért véget korábban az idén Magyarországon. Ennek oka a meglehetősen enyhe tél, amely idő előtti vegetációt eredményezett. Azonban a korai virágzás növelte a fagykároknak való kitettséget.

Magyarországon két jelentősebb fagyhullám volt márciusban. Ezek néhol okoztak károkat például a kajsziban és őszibarackban, de országos szinten nem jelentős a kártétel. Valamint bízik benne, hogy a mostani lehűlés sem jelent komoly, éjszakai fagyokat is.

Egyelőre nem állunk rosszul, lehet egy kiegyensúlyozott, normális gyümölcstermésünk. De termésprognózisra május közepén, a fagyveszélyes időszak elmúltával térjünk vissza

- idézi a FruitVeB elnökét az Agrárszektor.

Ezeket a facsemetéket különösen sokan ültetik manapság

Egyébként változnak a vásárlói igények a faiskolákban. Nagy István, nagykanizsai termelő úgy látja, a kereslet a magasabb tűrőképességű gyümölcsfák felé csúszik el. Azonban igen keresett a csemegeszőlő is.

A Covid időszakában volt némi fellendülés, ami a keresletet illeti, de mostanra inkább csökkenést tapasztalunk. Az emberek valahogy jobban meggondolják, mire költenek. Ami elmondható, hogy mostanában inkább a rezisztens, kevesebb növényvédőszerrel megvédhető fajtákat keresik úgy a gyümölcs, mint a szőlő esetében. Megjegyzem, azért azt ne higgye senki, hogy ezeket abszolút nem kell permetezni, különösen nem igaz ez olyan évjáratban, mint amilyen az idei volt. A rezisztencia leginkább a normál, átlagos évjáratokra vonatkozik. Az idei nem az volt. Szőlőben a csemegeszőlők, különösen az ukrán fajták mennek

- idéztük a kertészt a télen.

Hozzátette, megugrott az érdeklődés a különlegesebb mediterrán növényekre is, amelyek egyre jobban érzik magukat a megváltozó magyarországi klímán. Emiatt például a fügére, a gránátalmára, a kákira (azaz datolyaszilva) vagy a kivire is megnőtt a kereslet.

Az ültetési időszak most kezdődik és egészen a talaj megfagyásáig folytatható. Én mindenkinek azt javaslom, hogy méterszer méteres ültetőgödröt ásson, dúsítsa talaját komposzttal és a gyökerek közt jól tömörítse a földet, erre a legjobb mód az iszapolás. Mielőtt a földbe kerül, érdemes a gyökereket kicsit visszacsípni, hogy jobban bokrosodjon. Magát a facsemetét tavasszal metsszük meg, s törekedjünk arra, hogy a gyökérzet és a korona mérete egyensúlyban legyen. Azt gondolom továbbá, ha túl forró és száraz a tavasz, folyamatosan gondoskodnunk kell az ősszel ültetett csemeték, oltványok öntözéséről is

- javasolta a termelő.

Ne hagyd ki!