40 százalékos termőterület-csökkenés is elképzelhető
Fotó: Shutterstock

Bukhatjuk az európai elsőséget csemegekukoricában

Az előrejelzések szerint akár 40 százalékot is zsugorodhat a csemegekukorica termőterülete Magyarországon. Nem csoda, hiszen jelenleg is jelentős belőle a raktárkészlet, azonban kicsi a kereslete, így az ára is alacsony.


Sokkal kevesebb csemegekukoricát termelhetünk a jövőben

Évente körülbelül 80 ezer hektáron termesztenek csemegekukoricát Európában. A legjelentősebb termelő a kontinensen Magyarország, évi 30-35 ezer hektárral. Ettől nem sokkal lemaradva hazánkat Franciaország követi a sorban a termőterületek méretében.

Azonban a klímaváltozás és a piaci dinamikák hatására várhatóan mind Magyarországon, mind Franciaországban csökkeni fog a csemegekukorica vetésterülete. Nálunk akár 40 százalékkal, viszont a franciáknál legfeljebb 20 százalékkal. Így könnyen megszűnhet országunk piacvezető szerepe.

A zsugorodás elsősorban az európai piacokra beáramló olcsó, árletörő hatású, kínai csemegekukorica-konzervekkel magyarázható. Emiatt az idei termésre is extrém alacsony, mindössze 55 forint volt a kukoricaféle kilónkénti felvásárlási ára a napokban.

Ráadásul az európai raktárak tele vannak nagy költségek mentén előállított kukoricatermékekkel. A magas infláció miatt pedig egyébként is csökkent a kereslet az élelmiszerekre – írja az Agroinform.

Nem valószínű, hogy emelkedni fog a gabona ára a következő hetekben

Egyébként Flórián Zoltán elemzéséből kiderül, óriási mennyiségű búzát, árpát és durumot vásárolhat az idén Algéria Oroszországtól. A gabonát jelenleg nagyon alacsony áron kínálják az oroszok. Sőt, sokat juttatnak belőle afrikai és ázsiai országokba segély gyanánt is. Így ebben az értékesítési szezonban legalább 65 millió tonna gabonát exportálhat az eurázsiai ország. A gabonaexportja fő célországai Törökország, Irán, Egyiptom, Banglades, Szaúd-Arábia, Pakisztán és Algéria lehetnek.

Az orosz búzakészletet rekordközelbe, 36,5 millió tonnára becsülték januárban. Ez erőltetett készletkisöprést igényel az idei aratások előtt. Ezt a folyamatot erősíti, hogy gyengül a rubel, így Oroszországnak szüksége van a devizabavételekre, ami szintén ösztönzi az exportot.

Tehát nem meglepő, hogy az orosz búza (12,5 százalék fehérje) exportára márciusi-áprilisi szállításra 202 dollár/tonnára csökkent (FOB), ami a legalacsonyabb érték 2020 augusztusa óta, ami továbbra is lehúzza a globális gabonaárakat. Azonban az elemzés megjegyzi, mindez nem indokol akkora árcsökkenést a piacon, mint amekkora az utóbbi heteket jellemezte.

Mindezek miatt a mostani értékesítési szezon végére ötéves mélypontra kerülhet a búza globális zárókészlete. Fórián Zoltán pedig azt valószínűsíti, az orosz készletkisöprés hatására még lejjebb mehetnek a búzaárak az elkövetkező hetekben. A kereskedők pedig azon vannak, hogy kijelöljék az árszintek legalját, mielőtt a nemzetközi piacra kerül az új termés.

Ne hagyd ki!