Magyarországon is előfordul, ősszel takarítják be
Fotó: Shutterstock

Tavaszig is eltartható a különleges, itthon őshonos pozdor

Leginkább a házikertekben fordul elő a feketegyökér (Scorzonera hispanica) manapság Magyarországon. Korábban a gyógyászatban volt szerepe, de napjainkban étkezési célra használják. Elsősorban a növény gyökerét fogyasztják, azonban előfordul, hogy saláta készül a zsenge hajtáscsúcsából.

.

Főleg Európában népszerű a feketegyökér

Magyarországon főleg házikertekben fordul elő a korábban gyógyászati, manapság étkezési célra használt feketegyökér. Nagyobb mennyiségben szinte csak Európában termesztik, főleg Olaszországban, Franciaországban, Németországban, Hollandiában és Belgiumban. Azonban Magyarországon is őshonos, itt a régi neve pozdor.

Elsősorban a 25-35 centisre megnövő, hengeres, 2-3 centi átmérőjű gyökerét fogyasztják. Viszont előfordul, hogy a zsenge hajtáscsúcsának a felső végét levágják, és salátát készítenek belőle. Az Agroinform szerint a növény előretörését jelzi, hogy a konzervipar is feldolgozza azokban az országokban, ahol elterjedtebb.

A gyökerének a fehér húsa nagy mennyiségű tejnedvet tartalmaz (nagyjából a 80 százaléka víz). Ha azt például sérülés miatt elveszíti, gyakorlatilag fogyaszthatatlanná válik. Az őszi betakarítása után - más gyökérzöldségfélékhez hasonlóan - pincében (párás, hűvös helyen) jól, akár késő tavaszig is tárolható. Íze a spárgáéra emlékeztet.

Ásványi sók mellett (kálium, kalcium, vas és foszfor) kevés B1- (thiamin), E- (tokoferol) és C-vitamint is tartalmaz. Cukortartalma nagyon magas (12-14 százalék), aminek forrása inulin és mannit, ami miatt cukorbetegek is fogyaszthatják.

Egyre népszerűbb a cékla Magyarországon

Egyébként a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) közös elemzéséből a napokban derült ki, egy másik gyökérzöldség, a cékla kereslete folyamatosan növekszik Magyarországon. Ezzel párhuzamosan - a becsléseik szerint - 2021-ről 2022-re 49 százalékkal nőtt a termőterülete, így ma 343 hektáron foglalkoznak céklatermesztéssel az országban. Emellett a termelése hatékonysága is sokat javult az elmúlt években. Ezt bizonyítja, hogy amíg 2013 és 2017 között egy hektárról átlagosan 41 tonnát takarítottak be itthon, a 2018-tól 2022-ig tartó időszakban már 55 tonnát.

A fogyasztók körében a népszerűségét leginkább a sokféle felhasználhatóságával, valamint a magas vitamin- és tápanyagtartalmával magyarázzák. Szuperélelmiszernek nevezik, hiszen tartalmaz káliumot, kalciumot, vasat, szilíciumot, magnéziumot, rezet, cinket, mangánt, ként, jódot, kobaltot, krómot, nikkelt, B1-, B2-, B6- és C-vitaminokat, folsavat, niacint és biotint is.

A fogyasztása segíti a sebgyógyulást, az izomszövetek épülését, és támogatja a véráramlást. Edzés közben javítja a test oxigénfelhasználását. Májtisztító hatással is bír, valamint erősíti a bélrendszert. Segíti a zsírok lebontását, és hozzájárul a bőr megújulásához is.

Ne hagyd ki!