Kikerültek az egy kilogramm alatti kiszerelésű gyümölcsök és zöldségek az egyszer használatos csomagolóanyagok alkalmazásának tilalmáról szóló, az Európai Parlament (EP) előtt lévő rendelttervezetből. Ez nagy megkönnyebbülést jelenthet a zöldség- és a gyümölcstermesztőknek, valamint a csomagolóknak.
Kisebb porcióknál maradhat az egyszer használatos csomagolóanyag
Az Európai Parlament elé került egy rendelettervezet, amely egyebek mellett megtiltotta volna az egy kilogrammnál kisebb kiszerelésű zöldségeknél és gyümölcsöknél az egyszer használatos csomagolóanyagok alkalmazását.
A FruitVeb szerint a rendelet elfogadása például olyan termékeket tüntetett volna el a boltokból, mint a zacskós saláta, a műanyag tálcás szamóca és koktélparadicsom, vagy az egy kilogrammnál könnyebb hálós narancs.
A rendelettervezet ellen több jelentős európai szakmai szervezet tiltakozott. Felszólalt miatta például a spanyol AREFLH, valamint az olasz Unione Italiana Food élelmiszergyártó szövetség is.
Azonban az erőteljes lobbi elérte célját: az EP módosította a rendelet V. mellékletét, amelyből kikerült a zöldségekre és a gyümölcsökre vonatkozó tilalom.
Tart a McDonald’s az uniós tervektől
Egyébként olyan szabályozást javasolt az Európai Bizottság tavaly, amely előírná a gyorséttermeknek a többszörösen felhasználható csomagolóanyagok széles körű használatát. Igaz, az Európai Parlamentnek (EP) és az Európai Tanácsnak továbbra sincs végleges álláspontja a témában, azonban hónapokon belül el akarnak fogadni egy új jogszabályt az ügyben.
Megelőzve a problémát a McDonald’s szóvá tette, nem tetszenek nekik a szóban forgó tervek. Ők hosszú évek óta törekszenek a környezetkárosító műanyagok használatának csökkentésére újrahasznosítással és újrahasznosított csomagolóanyagokkal is. 94 százalékban rostalapú csomagolásokat használnak, valamint a műanyaghasználat további mérséklésén dolgoznak. Azonban Jon Banner, az étteremlánc globális hatásvizsgálati vezetője szerint, ha elfogadja az EP az ide vágó tervezetet, akkor újból nyitniuk kell a műanyagra, ugyanis azokat a termékeket lehet többszörösen használni.
A Mekinek jó tapasztalatai sincsenek a sokszoros felhasználással. Korábban kísérlet gyanánt többször használható poharakat vezettek be néhány európai országban. Azokat 2 euró letétért adták a fogyasztóknak. Németországban a poharak 40 százaléka került vissza hozzájuk, Hollandiában pedig durván a 25 százaléka. Ráadásul úgy számolnak, egy ilyen poharat körülbelül 50-100 alkalommal kellene használni ahhoz, hogy környezetvédelmi szempontból előnyösebb legyen, mint az egyszer használatos, környezetbarát anyagokból készülő.
Viszont Tatiana Luján, a ClientEarth környezetvédelmi szervezet egyik vezetője azt nyilatkozta, az ilyen anyagok nem jelentenek megoldást a hulladékproblémára. Azonban újrafelhasználással kevesebb hulladék keletkezhet.