Nincs a szektorban tömeges bezárási hullám
Fotó: Shutterstock

Ez lehet a hazai vendéglátás egyik legütésállóbb szektora

Nincsenek jó helyzetben a magyarországi cukrászdák, de a vendéglátás más területeitől jobb képet mutatott a szektoruk az elmúlt időszakban. Hasonlóan számos vállalkozásokhoz, leginkább a mennyiségek csökkentésével és az árak emelésével próbálják átvészelni a mostani, bizonytalan gazdasági periódust.


Nem jó a cukrászdák helyzete sem, de nincs tömeges bezárási hullám

Számos hazai cukrászda zárt be a 2008-as gazdasági válság következtében, sok pedig rákényszerült az addigi tevékenységi körének a módosítására. Ezt követően kedvezőbb időszak jött, így 2010 után 725 új cukrászdát jegyeztek be Magyarországon.

Az elmúlt években egyre inkább megnőtt a magyar alapítású, kis, manufakturális alapokon működő társaságok száma, amelyek európai színvonalon magas minőséget képviselnek

- idézi Szigethy-Ambrus Nikoletta, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzőjének inforádiós nyilatkozatát az Infostart.

Azonban a világjárvány időszaka némileg megviselte az ágazatot. A mostani, bizonytalan gazdasági környezetben pedig leginkább az energiaárak emelkedése, valamint a toronymagas infláció jelent kihívást a szektorban.

Az elemző megjegyezte, bár a cukrászdák próbálják tartani a megszokott minőséget és a korábbi áraikat, azonban a nehézségek miatt több egység kénytelen volt dönteni az árszintje emeléséről és/vagy a mennyiségei csökkentéséről. Hozzátette, ennek ellenére is több ikonikus cukrászda zárt be a közelmúltban Magyarországon, azonban a szektort egyelőre nem jellemzik tömeges csődök.

Így tépázták meg a hazai vendéglátást az elmúlt évek

Egyébként előbb a világjárvány időszaka, majd az energetikai válság, a toronymagas infláció, a csökkenő kereslet, valamint összességében a bizonytalan gazdasági környezet is megtépázta a teljes magyarországi vendéglátást. A KSH adatai alapján 2022-ben valamivel kevesebb mint 47 ezer vendéglátóhely (éttermek, büfék, cukrászdák, italüzletek, zenés szórakozóhelyek, valamint a munkahelyi, rendezvényi és közétkeztetést végző vendéglátóhelyek) működött hazánkban. Ha ebből a számból kivonjuk a közétkeztetést végző egységeket, kevesebb mint 40 ezer kereskedelmi vendéglátóhely marad, pedig egy évtizeddel ezelőtt a mennyiségük meghaladta az 50 ezret.

Az elmúlt tíz évet az éttermek és büfék, az italüzletek és a zenés szórakozóhelyek, valamint a munkahelyi, rendezvényi és közétkeztetés végző vendéglátóhelyek száma is megsínylette. Azonban valamivel szerencsésebb helyzetben lehettek a cukrászdák. Ezekből az egységekből nagyjából 4 ezer működik jelenleg Magyarországon. A számuk az elmúlt évtizedben kissé emelkedni is tudott. A bővülés leginkább azzal magyarázható, hogy a cukrászdák és a fagyizók működése jellemzően kiszámíthatóbb, mint például az éttermeké.


Ne hagyd ki!