A műanyagok helyett egyre többféle szívószál jelent meg a piacon
Fotó: Shutterstock

Probléma lehet a szívószálakkal

Lassan teljesen eltűnnek az Európai Unióból a műanyag szívószálak. Fentarthatóbban gyártott, jellemzően növényi alapú alternatívákkal próbálja helyettesíteni azokat a piac. Azonban egy kutatás rámutat, probléma lehet jónéhány szállal.


A szívószálakat érintő problémákra figyelmeztetnek kutatók

Örök vegyi anyagokat, úgynevezett PFA-kat találtak növényi alapú szívószálakban amerikai kutatók. Ezek az anyagok igen tartósak a környezetben, sőt az emberi szervezetben is. Korábban olyan egészségügyi problémákkal hozták összefüggésbe ezeket, mint a magas koleszterinszint, egyes pajzsmirigy-rendellenességek, valamint alacsonyabb születési súly és bizonyos daganatos megbetegedések.

Az amerikai kutatási eredmények miatt belga kutatók arra voltak kíváncsiak, vajon az Európában forgalmazott szívószálak is tartalmaznak-e ilyen anyagokat. A Food Additives & Contaminants-ben publikált kutatásukban 39 különböző márkájú, papírból, bambuszból, üvegből, rozsdamentes acélból és műanyagból készült szívószálakat vizsgáltak.

A vizsgált szálak 69 százaléka tartalmazott PFA-t, melyekből 18-félét azonosítottak. Legnagyobb arányban - 90 százalékban - a papír szívószálakat érintette a probléma. A bambusz termékek 80 százalékánál, a műanyagok 75 százalékánál, valamint az üvegek 40 százalékánál mutatták ki az örök vegyi anyagot. Viszont az ötféle acélszál egyikénél sem.

A HVG megjegyzi, azonban a legmegdöbbentőbb az volt, hogy a mintákban leggyakrabban előforduló PFA-t, a PFOA-t (perfluor oktánsav) 2020-ban világszerte betiltották. Továbbá kimutattak trifluor-ecetsavat (TFA) és a trifluor-metánszulfonsavat is, amelyek jól oldódnak a vízben, így könnyen a szervezetbe kerülhetnek a szívószálakról.

Igaz, csak igen kis mennyiségű vegyi anyagokról volt szó, de ezek is növelhetik a szervezetben egyébként is jelenlévő PFA-terhelést. Továbbá nem tudni, hogyan kerültek ezek az anyagok a szívószállakba. Az is előfordulhat, hogy csak szennyeződés következménye volt jelenlétük.

Régen a szívószál is jobb volt

A lengyel Eco Value a termékeivel az egyszer használatos műanyag szívószálak betiltása után keletkető űrt szeretné betölteni. A vállalkozás rozs-szalmából készít eszközöket. A betakarítás után a szalmát a raktárokban osztályozzák. A nem megfelelő szárakat takarmányként hasznosítják, a legjobbakból pedig szívószálat készítenek. A lengyel vállalat havonta nagyjából 1,7 millió darab minősített természetes szálat gyártott tavaly.

A mikrohullámú-sterilizáló gyártási folyamatuk miatt a termékeik mikrobiológiailag teljesen biztonságosak, valamint íz és szagmentesek, így nincsenek hatással az elfogyasztandó folyadékra sem. Emellett tartósabbak, mint a papír, és olcsóbbak, mint a fém verziók.

Jelenleg az egyszer használatos műanyag termékek kivezetésére törekszik az Európai Unió. Az egyik ilyen klasszikus eszköz a szívószál. Számos étterem papírszívószálakkal próbálja helyettesíteni a plasztikot, azonban azok meglehetősen gyorsan átnedvesednek és könnyen eltömődnek. Emellett a szájjal való érintkezésük, tapintásuk sem mindenkinek kellemes. A fémszívószálakkal pedig például az a baj, hogy költségesek, tehát nem érdemes őket eldobni, viszont a tisztításuk jellemzően problémás. A szalmából készülő verzióknál ezek a gondok nem állnak fel.

Eredetileg a szívószálak természetes üreges növényi csövek voltak, jellemzően gabonaszárak. Később ezeket váltották a műanyagok. A jelek szerint ismét visszatérhetünk a régi megoldáshoz.


Ne hagyd ki!