Másabb értékrendet mutatnak, mint az őket megelőző generációk
Fotó: Shutterstock

Életcéljaikról vallottak a Z generációsok

Amíg az idősebbek leginkább munkavégzésre, megtakarításra és korai nyugdíjazásra törekszenek, a Z generációs alkalmazottak céljai ettől eltérnek. Például kevésbé hisznek a nyugodt nyugdíjas években, ezért sokkal inkább élveznék ki most az életet.


Másabb célok motiválhatják a Z generációsokat, mint az idősebbeket

Egy friss, a Z generáció (zoomereknek vagy zéseknek is hívják őket) gondolkodásmódját vizsgáló kutatás részleteit tette közzé a CNBC. Az Intuit vizsgálata kimutatta, új trend népszerű a 1997 után született munkavállalók körében, mégpedig a „soft saving”, azaz a „puha megtakarítás”. Ennek lényege, hogy kevesebb pénzt tesznek félre a jövőre, viszont többet fordítanak a jelenre, mint a tőlük idősebbek. Vagyis a laza életmódot, a kényelmet és a kevesebb stresszt helyezik előtérbe, valamint a személyes fejlődést és a mentális jólétet.

A Z generációsok a befektetéseiket is máshogyan kezelik. Inkább a személyes nézeteiket tükröző dolgokba fektetnek. Emellett gyakran keresik az érzelmi kapcsolatot egyes márkákkal és a velük kontaktusba kerülő szakemberekkel.

Az economix megjegyzi, a korosztály carpe diem szemléletmódját motiválhatja, hogy a Blackrock jelentése szerint 2023-ban három zésből kettő bizonytalan abban, hogy valaha elég pénze lesz a nyugodt, nyugdíjas évekhez. A 41 százalékuk, valamint az Y-generációsok 44 százaléka számol azzal, hogy munkát fog vállalni a nyugdíj időszakában is.

Nem minden cégvezetők szívébe lopta be magát a Z generáció

Egyébként több furcsaságról számoltak be a vállalatvezetők a Z generációs munkavállalókkal kapcsolatban. Egy másik kutatás alapján a cégvezetők 40 százaléka szerint a friss diplomás zommerek jellemzően nincsenek felkészülve arra, hogy a munkaerőpiacra lépjenek. Nekik a 94 százalékuk vonakodik a zések alkalmazásától is - írja az Insider.

A Resume Builder áprilisi felmérése pedig arra világít rá, hogy a vállalatirányítók nagyjából háromnegyede szerint nehezebb együtt dolgozni ezekkel a fiatalokkal, mint a korábbi generációkba tartozó alkalmazottakkal.

Mindezek összhangban vannak az Intelligent kutatásának az eredményeivel. Nekik a zések rossz munkamoráljáról, a nem megfelelő kommunikációs készségeikről és a túlzott önértékelésükről számolt be a megkérdezett több mint 1200 üzleti vezető jelentős része. A cégvezetők a probléma okát elsősorban a modern kultúrában látják, valamint sokan hibáztatják a világjárvány kedvezőtlen szociális hatásait is.

Új hozzáállás a munkához

Korábbi kutatások szerint az idősebbek jellemzően úgy gondolják, hogy az életet a munka köré kell szervezni. Viszont a zések szerint a munkát az élet köré. Manapság a fiatalabb munkavállalók magabiztosabban szállnak szembe a munkaadóikkal, és határozottabb elképzeléseik vannak a munka szerepéről is az életükben. Ők nagyobb valószínűséggel mondanak fel ha elégedetlenek, vagy úgy érzik, nem fejlődnek.

E generáció munkaerőpiaci helyzete gyökeresen különbözik a szüleikétől és a nagyszüleikétől. Korábban az embereknek kevesebb lehetőségük volt a munkaváltásra, ha nem felelt meg nekik a munkahelyük. De cserébe őket a karrierjük végén a könnyű nyugdíj ígérete várta. Hozzájuk képest a mai fiatalok - a várakozások szerint - csak később mehetnek majd nyugdíjba − derült ki az Evelyn Partners tanulmányából.

2025-re a Z generációs munkavállalók a becslések alapján a munkaerő 27 százalékát tehetik ki. Ha a munkaadók ki akarják használni ezt az erőforrást, akkor úgy tűnik, különösen oda kell figyelniük a zoomerek preferenciáira.

Ne hagyd ki!