Nagyjából nyolcmillió csokoládé Mikulást értékesítenek Magyarországon évente. Számos változatban - például cukorkával töltött, kétrétegű, kétízű, cukormentes - kaphatók, azonban a hagyományos tejcsokis messze a legkeresettebb.
Továbbra is rendkívül népszerűek a csokimikulások
Mintegy 250 vállalkozás foglalkozik édességgyártással Magyarországon a Magyar Édességgyártók Szövetsége adatai alapján. Az adventi időszakban továbbra is rendkívül népszerű termékük az "üreges csokoládé" Mikulás-figura. Csak abból nagyjából nyolcmillió darabot adnak el évente a hazai piacon. De decemberben továbbra is a legkeresettebb édességek között vannak a szaloncukrok és az adventi naptárak is - áll a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) jelentésében.
A csokimikulások között továbbra is a hagyományos tejcsokoládés verzió a legkeresettebb, bár gyorsan növekszik az étcsokoládés népszerűsége. Viszont az igények következtében a kínálat kibővült például cukormentes, vegán, kétrétegű, kétízű, paleo, illetve az üregükben cukorkával töltött verziókkal is az utóbbi években.
Azonban más tekintetben is változtak a fogyasztói igények az utóbbi évtizedben. A vásárlók egyre inkább a minőségibb, drágább termékek felé fordultak. Igaz, az elmúlt évek gazdasági nehézségei megtörték ezt a tendenciát. Ráadásul az árak több mint másfélszeresükre emelkedtek két fontos édességipari alapanyagnál, a cukornál és a kakaónál egyetlen év alatt.
Tonnaszám faljuk a szaloncukrot, ezek a legnépszerűbb ízek
Évről évre nő a szaloncukor forgalma a karácsonyi időszakban. Bár egyre többféle ízesítésben kaphatók, továbbra is a legkedveltebb a zselés, a marcipános, a kókuszos, a karamellás és a csokoládékrémes.
Magyarországon évente csaknem 3500 tonna szaloncukrot vásárolnak a fogyasztók, egy-egy háztartás átlagosan 1 kilogrammot. A prémium termékek az elmúlt tíz évben különösen népszerűek lettek, ugyanakkor a drágább édességek iránt idén kissé csökkenni látszik a kereslet. Ráadásul a szaloncukrok árcéduláin is visszaköszön a cukor és a kakaó drágulása. Azonban továbbra is keresettek a cukormentes, vegán és egyéb alternatív változatok.
A szaloncukor gyártásához szükséges alapanyagokat jellemzően a világpiacról szerzik be a vállalkozások. Annak ellenére, hogy több hazai gyártó kínálatában is szerepelnek egyes összetevők (például marcipán és cukor).
A NAK megjegyzi, a hazai alapanyag-beszállítás alapvetően a gyümölcsökre és a feldolgozott termékekre korlátozódik, mert a belföldi gyártók mennyiség és ár alapján nem tudják teljesíteni a multinacionális gyártók igényeit.