Megoldásai vannak az agrárium nagy kihívásaira
Fotó: Shutterstock

Ez az ágazat nyerhet a klímaváltozással

A klímaváltozással párhuzamosan értékelődik fel a gombatermesztés. Az ágazat megoldásokat kínál a mezőgazdaság nagy kihívásaira. Emellett egyre keresettebb élelmiszer is a gomba.


Felértékelődik a gombaágazat

A gombák nem növények és nem is állatok, hanem az élővilág egy különálló országát alkotják. Egyik különlegességük, hogy képesek bizonyos szerves anyagokat szervetlen részekké bontani. Egyúttal jelentős fehérjeforrások, melyek aminosav-összetételükben hasonlítanak a húsokhoz, ezért gyakran alkalmazzák őket húshelyettesítőként.

Gazdagok ásványi sókban és vitaminokban, különösen D-vitaminban, amit a növények nem tartalmaznak. Termesztésükhöz nem szükségesek drága alapanyagok. Olyan mezőgazdasági melléktermékeken is képesek növekedni, mint például az istállótrágya vagy a szalma. A gombaágazat válaszokat ad a mezőgazdaság klímaváltozás okozta problémáira, így a szerepe is egyre nagyobb az élelmiszer- és takarmánytermelésben.

A modern gombatermelés speciális gombatermesztő házakban történik, ahol évente három-négy kultúra is termeszthető polcrendszerben, az alapterület két-háromszorosán. A termesztett gombák tömege az alapanyag tömegének legfeljebb egyharmadát éri el.

A Mezőhír megjegyzi, globálisan mintegy kétszázezer gombafajt ismernek, de ezek közül csak 25-35 fajt termesztenek. A csiperke (Agaricus sp.) a leggyakrabban termesztett gomba világszerte, de feljövőben van a laskagomba (Pleurotus sp.) termelése is.

Egyre több egzotikus növény tűnhet fel az országban

Egyébként az előrejelzések szerint a XXI. század második felére sokkal másabb lehet Magyarország éghajlata. Az ország klímája leginkább a mai Törökországéhoz fog hasonlítani. Száraz és meleg lesz, hőhullámokkal és vízhiánnyal.

A változás érinteni fogja a növénytermesztést is. Amíg egyes őshonos fajok nehezen alkalmazkodnak az új körülményekhez, addig az olyan déli, mediterrán növények, mint a csicseriborsó, az olajfa, a füge, a kivi és a gránátalma egyre több helyen jelenhetnek meg az országban, és a korábbiaknál sikeresebben lehet majd termeszteni azokat.

Mindezek miatt méginkább érdemes átgondolni, milyen növényeket ültetünk a hazai keretekbe a jövőben. A díszkertekben is ajánlott a szárazságtűrő növényfajtákat előnyben részesíteni.

Hozzáteszik, az új növényfajoknak egyelőre kevés a kártevője az országban, így kevesebb növényvédő szer szükséges a termesztésükhöz.


Ne hagyd ki!